King Camp Gillette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
King Camp Gillette
Patent z 1904 r.

King Camp Gillette (ur. 5 stycznia 1855 w Fond du Lac, zm. 9 lipca 1932 w Los Angeles) – amerykański wynalazca. Opracował i opatentował bezpieczną maszynkę do golenia. Jest mylnie uważany za jej pierwszego wynalazcę, gdyż jego innowacja w postaci maszynek z wymienialnymi ostrzami (czyli żyletkami) wyparła rozwiązania konkurentów.

Pod koniec XIX w., pracując jako sprzedawca w firmie produkującej korki do butelek, rozmyślając o wynalezieniu korka jednorazowego, Gillette wpadł na pomysł stworzenia "jednorazowej brzytwy". Pierwsze próbne ostrza wykonał z kawałka cienkiej blachy. Potem przez kolejne lata próbował rozwijać i udoskonalać swój pomysł. W budowie pierwszej specjalistycznej maszyny do produkcji ostrzy własnego projektu pomógł mu inżynier William Nickerson. W 1903 roku, po zainwestowaniu 25.000 USD uruchomił produkcję ostrzy. Te pierwsze stalowo-węglowe nożyki z uchwytem wystarczały na ok. 20 goleń i sprzedawane były w opakowaniach po 12 sztuk. W pierwszym roku produkcji wynik handlowy był znikomy, gdyż udało się sprzedać 168 ostrzy. Dzięki odpowiedniej reklamie w drugim roku firma sprzedała już 1,2 mln sztuk. W tym okresie wchodziła też w Hollywood moda na depilację nóg i brwi. W 1915 r. firma Gillette sprzedała już 70 mln ostrzy.[1]

Gillette opatentował na początku XX w. (w 1904 r.) bezpieczną maszynkę do golenia z wymiennym ostrzem dwustronnym. Dużo wcześniej znane jednak były maszynki do golenia oparte na podobnej zasadzie, tyle, że ostrza były jednostronne (single edge). Takie golarki produkowano w XIX w. w Stanach Zjednoczonych i Niemczech (np. Star, Ever-ready, Sport). Pierwotnym pomysłem było pocięcie ostrza brzytwy na kawałki i osadzenie ich w metalowej rączce z zabezpieczeniem. Mocowanie ostrza w maszynce było w wielu przypadkach dość skomplikowane, dlatego pomysł Gillette'a z otworami w ostrzu tak się rozprzestrzenił. King Camp Gillette był założycielem firmy Gillette Company.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]