Kingda Ka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kingda Ka
Kingda Ka

Kingda Ka – stalowa kolejka górska, znajdująca się w parku tematycznym Six Flags Great Adventure w Jackson, New Jersey, Stany Zjednoczone. Jest to obecnie druga najszybsza (zaraz po Formula Rossa w Ferarri World w ZEA) i najwyższa kolejka na świecie. Otwarta została 21 maja 2005 roku jako główna atrakcja nowej części parku zwanego Golden Kingdom.

Jazda[edytuj | edytuj kod]

Wagon kolejki

Po zajęciu przez pasażerów miejsc w wagonach i sprawdzeniu zabezpieczeń, pociąg powoli wyrusza ze stacji na tor napędowy. Przejeżdża przez nastawnię szynową, która umożliwia obsługę czterech pociągów na dwóch stacjach jednocześnie. W momencie, gdy pociąg jest w pozycji startowej, mechanizm napędu hydraulicznego rozpędza go od 0 do 206 km/h w 3,5 sekundy przy przeciążeniu "wgniatającym" w oparcie siedzenia ok. 1,7 g. Po przejechaniu odcinka startowego, pociąg wspina się na główne wzniesienie (4,5 g), okręcając się 90 stopni w lewo, osiągając wysokość 139 m (37-piętrowego budynku). Pokonuje szczyt (-1 g). Następnie, zjeżdżając 270 stopniową spiralą pionowo – 127 metrów w dół, osiąga prędkość 200 km/h. Pociąg pokonuje drugie wzniesienie o wysokości 42 m, wywołując chwilowo stan przeciążenia ujemnego (-0,4 g), po czym łagodnie zostaje wyhamowany za pomocą hamulców elektromagnetycznych (ok. 1 g). Pociąg zawraca i wjeżdża na stację. Jazda kolejką trwa 28 sekund od momentu startu do końcowego wyhamowania. Oficjalny czas trwania atrakcji to 50,6 sekund.

Informacja o możliwości nie dojechania pociągu na szczyt – RollBack

Jest możliwe (np. przy silnym wietrze), że pociąg nie dojedzie na sam szczyt pierwszego wzniesienia – co spowoduje zjazd pociągu tyłem i wyhamowanie go za pomocą hamulców elektromagnetycznych umieszczonych w torze startowym. W takim przypadku pociąg powróci na stację i ponownie zostanie wysłany na tor startowy. Kingda Ka ma zainstalowane dwie kamery cyfrowe – jedną tuż po starcie, druga natomiast znajduje się przy końcu fazy hamowania, co w rezultacie powoduje zrobienie zdjęcia ”przed” i ”po” jeździe.

Rozjazd torowy przed stacją.

Awarie[edytuj | edytuj kod]

Kolejka Kingda Ka już niedługo po otwarciu zasłużyła sobie na miano najczęściej psującej się kolejki. Największą zmorą pracowników obsługujących kolejkę był ciągle zawieszający się komputer sterujący pracą mechanizmów. Skutkiem tego było ciągłe przerywanie pracy kolejki. Przy wznowieniu jazdy trzeba było przeprowadzić jazdy testowe. Wszystko to powodowało wydłużenie czasu oczekiwania na jazdę nawet do czterech godzin. Związane z tym były częste omdlenia stojących w kolejce, ponieważ większość chodnika prowadzącego do stacji przebiegała poza cieniem drzew.

Do wymiany komputera sterującego kolejką nakłoniła dyrekcję parku awaria, do której doszło 8 czerwca 2005 (czyli niecały miesiąc po jej otwarciu) podczas porannego testu kolejki tuż przed otwarciem. Obluzowaniu uległa jedna ze śrub mocujących szynę, po której porusza się blok napędowy napędu hydraulicznego. Śruba zaklinowała się między stalową liną napędową a szyną. Skutkiem tego było nieuzyskanie odpowiedniej prędkości przez pociąg. Komputer zamiast awaryjnie wyłączyć napęd tylko zwiększył jego moc by skompensować opóźnienie. W tym czasie podniosły się miedziane płyty hamulców elektromagnetycznych, które podnoszą się po określonym czasie od startu, niezależnie od tego gdzie znajduje się pociąg. Według obliczeń po ustalonym czasie pociąg powinien znajdować się już poza hamulcami. Z powodu wspomnianego opóźnienia pociąg znajdował się jeszcze na sekcji napędowej. Unoszące się płyty zawadziły o odkształcone wspomnianą śrubą podwozie pociągu i uległy zniszczeniu. Fragmenty płyt znaleziono kilkaset metrów od toru kolejki. W wyniku awarii kolejka stała bezczynnie około miesiąca. W tym czasie wymieniono system sterowania, uszkodzone elementy i przeprowadzono wszystkie testy. Od tej pory kolejka funkcjonuje bezawaryjnie. W wypadku nikt nie ucierpiał, gdyż doszło do niego jeszcze przed otwarciem parku, a pociąg był pusty.

Renowacja[edytuj | edytuj kod]

Kinga Ka została mocno uszkodzona podczas huraganu Irene w 2011 roku. Po kilku nieudanych próbach jazdy władze parku zadecydowały o zamknięciu jej do końca sezonu w celu konserwacji. Nie wiadomo, czy kolejka będzie funkcjonować w sezonie 2012. Aktualnie kolejka posiada status SBNO (Stand but not operating – Stoi ale nie funkcjonuje), co powoduje, że traci ona tymczasowo swój tytuł najwyższej kolejki górskiej na świecie na rzecz Top Thrill Dragster w Cedar Point.

Pozostałe dane[edytuj | edytuj kod]

Drugie wzniesienie Kingda Ka
  • Kingda Ka ma przepustowość 1400 osób na godzinę, co oznacza start każdej kolejki co 45 sekund. Jednorazowo zabiera 18 pasażerów.
  • Kolejka nigdy nie jeździ w deszczu czy nawet mżawce z powodu niebezpieczeństwa, jakie może stanowić dla osób zderzenie z kroplami deszczu przy prędkości ponad 200 km/h.
  • Hydrauliczny napęd ma moc ponad 20800 KM (15.5 MW).
  • Przez jakiś czas po otwarciu kolejki każdemu odjazdowi pociągu towarzyszył dźwięk syreny. Ze względu na skargi okolicznych mieszkańców dźwięk ten towarzyszy jedynie odjazdowi pociągu po każdym dłuższym przestoju kolejki.
  • Przy projektowaniu kolejki był brany pod uwagę wariant z jednym dużym i dwoma niższymi wzniesieniami toru. Ostatecznie zrezygnowano z dwóch mniejszych wzniesień, budując jedno, wyższe.