Klasztor Hradisko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor Hradisko
Klášter Hradisko
nr rej. 30199/8-1746
Ilustracja
Panorama klasztoru Hradisko
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Ołomuniec

Kościół

rzymskokatolicki

Właściciel

benedyktyni, norbertanie

Założyciel klasztoru

Otto I Piękny

Data budowy

1078

Data zamknięcia

1784

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Klasztor Hradisko”
Ziemia49°36′22″N 17°15′54″E/49,606036 17,264969
Klasztor Hradisko - fasada

Klasztor Hradiskobarokowy klasztor znajdujący się w Ołomuńcu, w Czechach. Obecnie szpital wojskowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założony w 1078 roku przez księcia ołomunieckiego Otto I Pięknego, który sprowadził doń benedyktynów. W 1150 roku ich miejsce zajęli norbertanie i zajmowali go aż do roku 1784, kiedy to cesarz Józef II dokonał, w ramach reformy kościelnej, kasaty klasztoru. W trakcie wojny trzydziestoletniej został zniszczony przez okupujące Ołomuniec wojska szwedzkie. Budowa nowego klasztoru według projektu włoskiego architekta Giovanniego Pietro Tencalli rozpoczęła się w roku 1650 i trwała aż do pierwszej połowy XVIII wieku. Budynek został zbudowany w stylu barokowym. Ma cztery skrzydła, cztery wieże narożne i jedną centralną i trzy dziedzińce. Wnętrze jest bardzo bogato zdobione zabytkami sztuki z epoki, m.in. pracami malarzy: Paula Trogera, Daniela Grana czy rzeźbiarzy: Josefa Antonína Winterhaldera i Georga Antonína Heinza. Zeświecczenie obiektu spowodowało jednak, że sztukę baroku w pełnej krasie można podziwiać praktycznie wyłącznie w kaplicy św. Szczepana, która po likwidacji klasztoru pełniła funkcję kościoła parafialnego i zachowała się bez większych zmian.

Po kasacji klasztoru został on przekształcony w generalne katolickie seminarium. W roku 1790 obiekt przejęła armia austriacka, która początkowo używała go jako magazyn, następnie w 1800 roku jako więzienie dla francuskich jeńców wojennych, aż w 1802 roku nadała mu pełnioną do dzisiaj funkcję szpitala wojskowego. Turyści mogą zobaczyć wnętrza obiektu w czasie wizyt z przewodnikiem w określone dni miesiąca.

Biblioteka klasztorna

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ołomuniec - historyczne miasto i okolice. Wyd.1, Unios CB spol. s. r. o., Czeskie Budziejowice 2005. ISBN 80-86141-65-5