Kloc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy gry. Zobacz też: miejscowość Kloc w woj. pomorskim, tysiąc linii kodu (KLOC).
Gra w kloca
Chess zhor 26.png
Chess zver 26.png
a8 b8 c8 d8 e8 f8 g8 h8
a7 b7 c7 d7 e7 f7 g7 h7
a6 b6 c6 d6 e6 f6 g6 h6
a5 b5 c5 d5 e5 f5 g5 h5
a4 b4 c4 d4 e4 f4 g4 h4
a3 b3 c3 d3 e3 f3 g3 h3
a2 b2 c2 d2 e2 f2 g2 h2
a1 b1 c1 d1 e1 f1 g1 h1
Chess zver 26.png
Chess zhor 26.png
Rozgrywka kloca na jednej z szachownic

Kloc – odmiana szachów rozgrywana na dwóch szachownicach przez dwie dwuosobowe drużyny. W drużynie gracze grają różnymi kolorami.

W klocu obowiązują normalne zasady szachów międzynarodowych. Wyróżnikiem gry jest zasada, że bierki zdobyte przez jednego z graczy przechodzą "do ręki" partnera z drużyny, który może postawić je na swojej szachownicy. Umieszczenie bierki zastępuje wykonanie ruchu. Reguła ta powoduje, że gracze muszą ze sobą ściśle współpracować – przegrana szachisty oznacza porażkę całej drużyny.

W kloca gra się na czas, z reguły krótki. Podobnie jak blitz, gra ta ma bardziej charakter rozrywkowy i towarzyski, niż sportowy.

Zasady gry nie są ściśle skodyfikowane i zależą od kraju. Np. nie wszędzie dopuszcza się promocję piona, czy też dostawianie bierek dających mata przeciwnikowi. Zwykle, choć nie zawsze, dopuszcza się też werbalną komunikację w zespole ("potrzebuję hetmana", "skoczek matuje!"), w której ujawnia się często silne nacechowanie emocjonalne. W ten sposób rozgrywki kloca są o wiele bardziej żywiołowe i efektowne (także dla kibiców) niż tradycyjne szachy turniejowe.

Możliwość dostawiania bierek powoduje, że strategia ataku czy obrony w klocu różni się znacznie od stosowanej w szachach klasycznych. Np. roszada nie zapewnia dużego bezpieczeństwa królowi, ze względu na możliwość zaatakowania go dodatkowymi skoczkami otrzymanymi od partnera. Typowe motywy ataku we wczesnej grze obejmują poświęcenia figury na punkcie f7 (f2) w celu wyprowadzenia króla przeciwnika na otwarty teren.

Powszechnie używana notacja kloca jest rozwinięciem klasycznej notacji algebraicznej i wprowadza zapis @ symbolizujący dostawienie bierki (zbitej na drugiej szachownicy). Przykładowo:

  1. e4 e5
  2. Gc4 Sc6
  3. G:f7+ K:f7
  4. G@d5+ Ke8
  5. H@f7x

Wprowadzenie możliwości gry online za pomocą odpowiedniego oprogramowania umożliwiło powstanie dwuosobowej wersji kloca. Zbite bierki przeciwnika pojawiają się jako "dostępne" dla gracza z odpowiednio zmienionym kolorem (co w przypadku gry planszowej byłoby dość kłopotliwe). Przykładowo – grając białymi gracz bijąc czarnego skoczka otrzymuje "do dyspozycji" białą figurę. Niektóre serwery gier online (np. www.freechess.org) oferują możliwości takich rozgrywek (ang. crazyhouse chess), a także organizują turnieje dla wielu zawodników i prowadzą osobne listy rankingowe.

Przykładowa rozgrywka w kloca


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło kloc w Wikisłowniku