Kołpaki (województwo warmińsko-mazurskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kołpaki
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Purda
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NOL
SIMC 0486853
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kołpaki
Kołpaki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kołpaki
Kołpaki
Ziemia 53°42′30″N 20°33′53″E/53,708333 20,564722

Kołpaki (niem. Klein Puppen) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Purda. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Osada położona dwa kilometry na północ od wsi Trękus, należąca do sołectwa Trękus i położona na terenie Nadleśnictwa Olsztyn. Obecnie we wsi mieszka tylko jedna osoba (Kazimierz Mędrzycki, stan z 2013 r.). Za wsią w lesie, w drodze do leśniczówki Zazdrość, znajdują się dwa drewniane krzyże (katolicki i prawosławny). W czasie pierwszej wojny światowej doszło w tym miejscu do potyczki wojsk niemieckich i rosyjskich, zginęło 60 żołnierzy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osadę założył w 1574 r., Jerzy Kołpak, który posiadał 3,5 łana w okolicy dzisiejszej wsi Silice. Zamienił z kapitułą warmińska dobra w Silicach na 7 łanów lasu z 12 latami wolnizny. Wcześniej na tym terenie funkcjonował majątek Puppen ale podupadł i wymagał ponownej kolonizacji. Później majątek służebny został podzielony między dwóch wolnych Prusów, z obowiązkiem jednej służby zbrojnej konno.

Pod koniec XVII w. we wsi było 5 łanów, na których gospodarowali wolni: Daniel Kołakowski i Jan Rogala. Ponadto we wsi było dwóch zagrodników: Andrzej Kołakowski i Piotr Mazucha. Po 1772 r. we wsi gospodarzyli Kazimierz Daniel i Walenty Piecyk. W 1785 r. Kołpaki były wsią chełmińską z pięcioma domami. W 1820 r. określane są jako majątek chełmiński (co wskazuje, że cały obszar należał do jednego właściciela). W 1876 r. właścicielem Kołpaków był Jan Erdmann z żoną Marią (z domu Gruszkiewicz).

W Kołpakach była także cegielnia. W latach 1922-1932 właścicielem majątku ziemskiego, obejmującego 133 ha ziemi, był Hans Lietke (mieszkał pod Morągiem, a w Kołpakach miał swojego zarządcę).

Zobacz też: Kołpaki

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]