Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie
66/A z dnia 11 lutego 1965[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok z boku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krotoszyn

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie

Wezwanie

św. Andrzeja Boboli

Wspomnienie liturgiczne

16 maja

Położenie na mapie Krotoszyna
Mapa konturowa Krotoszyna, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie”
Położenie na mapie powiatu krotoszyńskiego
Mapa konturowa powiatu krotoszyńskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie”
Położenie na mapie gminy Krotoszyn
Mapa konturowa gminy Krotoszyn, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynie”
Ziemia51°41′37″N 17°25′41″E/51,693611 17,428056

Kościół Świętego Andrzeja Boboli w Krotoszynierzymskokatolicki kościół parafialny w Krotoszynie, w województwie wielkopolskim. Należy do dekanatu Krotoszyn diecezji kaliskiej.

Kościół św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie

Historia i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wzniesiona w latach 1789-1790 dla miejscowej gminy luterańskiej na wzór kościoła ewangelicko-augsburskiego Św. Trójcy w Warszawie. Jest zbudowana na planie walca, nakryta kopułą, która dawniej była zwieńczona tzw. latarnią. Wokół świątyni są umieszczone rotundowe portyki. W 1885 zostały dobudowane dwie wieże i została zmieniona forma głównego portyku. Wewnątrz są umieszczone 19-głosowe organy z 1874. Pierwsze dzwony zostały odlane jeszcze w 1818. Obecne zostały wykonane w 1984 roku.

W okresie II Rzeczypospolitej kościół był we władaniu parafii należącej do superintendentury Bojanowo-Krotoszyn Ewangelickiego Kościoła Unijnego. W 1937 parafia ewangelicka liczyła 1137 wiernych[2].

W 1945 kościół został przejęty przez kościół rzymskokatolicki i zostało mu nadane wezwanie Św. Andrzeja Boboli[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-10-03].
  2. Stefan Grelewski, Wyznania protestanckie i sekty religijne w Polsce współczesnej, Lublin 1937, s. 327.
  3. Propozycja pobytu turystyczno-kulturowego w powiecie krotoszyńskim. Turystyka kulturowa. [dostęp 2013-04-02]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]