Kościół Świętego Ducha w Moryniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Ducha w Moryniu
A-971 z dnia 15.05.1956 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Moryń

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętego Ducha w Moryniu

Wezwanie

Świętego Ducha

Wspomnienie liturgiczne

Zesłania Ducha Świętego

Położenie na mapie Morynia
Mapa konturowa Morynia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Ducha w Moryniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Ducha w Moryniu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Ducha w Moryniu”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Ducha w Moryniu”
Położenie na mapie gminy Moryń
Mapa konturowa gminy Moryń, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Ducha w Moryniu”
Ziemia52°51′30″N 14°24′00″E/52,858333 14,400000

Kościół Świętego Ducha w Moryniurzymskokatolicki kościół parafialny w Moryniu, w powiecie gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Cedynia. Mieści się przy ulicy Fryderyka Chopina.

Ambona barokowa z 1711

Jest to późno-romańsko-gotycka budowla wzniesiona w 2 połowie XIII wieku z ciosów granitowych na planie krzyża. Świątynia o trzech nawach, pseudobazylikowa, posiada potężną wieżę z początku XIV stulecia, wolno stojącą, z przejazdem. Wieża jest zwieńczona drewnianym barokowym hełmem z latarnią z 1756 roku. Szczyty świątyni posiadają liczne blendy ostrołukowe i półkoliste, oraz rozety o uskokowych ościeżach. Romański ołtarz datowany jest na XII wiek i jest starszy od świątyni o koło 100 lat, został wykonany z kostki granitowej. Ambona barokowa została wyrzeźbiona przez artystę Hattenkerwlla w 1711 roku. W ścianę kościoła jest wmurowane epitafium z portretem Schoneberka - patrona świątyni, wykonane w 1750 roku. We wnętrzu można zobaczyć fragmenty gotyckich malowideł ściennych (z wyobrażeniami diabłów) z XIV stulecia[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Kwiatek: Polska. Urokliwy świat małych miasteczek.. Warszawa: Sport i Turystyka - MUZA SA, 2002, s. 496. (pol.).
  • Matthias Friske, Karl-Uwe Heußner & Eckhart Walther (2013): Neue Erkenntnisse zu den Kirchen von Mohrin (Moryn) und Dölzig (Dolsko) in der Neumark, in: Jahrbuch für die Geschichte Mittel- und Ostdeutschlands, 59, S. 3-22. ISSN 0075-2614

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-02-14].
  2. Historia i zabytki – Miasto Moryń. Urząd Miasta i Gminy w Moryniu. [dostęp 2013-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-09)].