Kościół Świętego Stanisława Biskupa w Nozdrzcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Stanisława Biskupa
w Nozdrzcu
A-61 z dnia 27.11.1952
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Nozdrzec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława Biskupa w Nozdrzcu

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa

Położenie na mapie gminy Nozdrzec
Mapa konturowa gminy Nozdrzec, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupaw Nozdrzcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupaw Nozdrzcu”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupaw Nozdrzcu”
Położenie na mapie powiatu brzozowskiego
Mapa konturowa powiatu brzozowskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupaw Nozdrzcu”
Ziemia49°46′17,65″N 22°12′03,32″E/49,771569 22,200922
Strona internetowa

Kościół św. Stanisława Biskupa w Nozdrzecurenesansowo-barokowy kościół katolicki z XVIII wieku w Nozdrzcu.

Detale architektoniczne
Ściana frontowa – wejście
Drzwi wejściowe z postaciami św. Wojciecha i św. Stanisława
Dwonnica przy kościele
Figurka Jezusa na elewacji
Ołtarz główny

Kościół został zbudowany w roku 1746 przez księdza proboszcza Jana Banieckiego. Został wykonany z kamienia i cegły w formie krzyża łacińskiego. W roku 1806 kościół został konsekrowany przez biskupa przemyskiego Antoniego Gołaszewskiego i otrzymał wezwanie św. Stanisława Biskupa i Męczennika[1]

Ołtarz stylu renesansowym pochodzi z XIX wieku. Na uwagę zasługują figury apostołów Piotra i Pawła oraz obraz św. Stanisława Biskupa na tle Krakowa[1].

Kaplice zostały dobudowane później, tylko jedna z nich (z lewej strony) powstała jeszcze przed konsekracją. W kaplicy tej znajduje się ołtarz ukrzyżowania Jezusa, a przy wejściu do niej – obraz Serca Jezusa z XIX wieku namalowany przez lwowskiego malarza Kapustyńskiego. W prawej kaplicy znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej oraz chrzcielnica z XVIII wieku (przeniesiona z poprzedniego kościoła)[1].

W latach 1996–2005 wnętrze kościoła zostało odrestaurowane. Dokonano przeróbek prezbiterium i bocznych kaplic, konserwacji polichromii dokonał Stanisław Zima z Lubatowej. Stacje drogi krzyżowej w roku 1999 namalował Grzegorz Hardulak z Dynowa. W latach 2003–2005 Piotr Thier z Przemyśla wykonał w oknach witraże: Jezusa Miłosiernego (w prezbiterium), Matki Bożej, św. Józefa, Jana Pawła II[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Parafia rzymskokatolicka w Nozdrzcu – rys historyczny. www.nozdrzec.przemysl.opoka.org.pl. [dostęp 2011-12-21].