Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ząbki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Świętej Trójcy

Położenie na mapie Ząbek
Mapa konturowa Ząbek, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach”
Położenie na mapie powiatu wołomińskiego
Mapa konturowa powiatu wołomińskiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach”
Ziemia52°17′16,9″N 21°06′26,7″E/52,288028 21,107417
Strona internetowa

Kościół Świętej Trójcy w Ząbkach – powstały w 1939 roku kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Ząbkach koło Warszawy. Siedziba parafii pod tym samym wezwaniem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1918–1945[edytuj | edytuj kod]

Parafia pw. Św. Trójcy powstała w 1918. Drewniany budynek kościoła zbudowany został z inicjatywy mieszkańców Ząbek, którym postanowili mieć świątynię na miejscu. Miejsce pod kościół wybrano na niewielkim pagórku, przy rozwidleniu dróg prowadzących w kierunku Pragi, Kawęczyna i Zielonki. Wcześniej znajdował się tu budynek mieszkalny. Parafia na początku na miała stałego proboszcza. Na niedzielne nabożeństwa przyjeżdżał ks. Fortner z praskiej parafii Matki Boskiej Loretańskiej. Pierwszy proboszcz parafii, ks. Leonard Szpądrowski, został mianowany w 1919. Zamieszkał on na początku obok kościoła, w budynku przy ul. Warszawskiej. Później przeniósł się do dworku przy ul. Piłsudskiego.

W latach 1937–1939 zbudowano i konsekrowano nowy murowany kościół. Kościół wybudowano dzięki ofiarności parafian, w tym dyrektora ząbkowskiej cegielni, który ofiarował parafii pewną ilość cegieł. Druga wojna światowa przerwała budowę kościoła parafialnego.

W czasie okupacji niemieckiej, w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku, Niemcy urządzili w ząbkowskim kościele punkt noclegowy dla osób wysiedlonych z Wołomina. Przez kilka dni i nocy przebywało w nim 100-150 osób. We wrześniu 1944 roku nastąpiło wycofanie się wojsk niemieckich. Ich miejsce zajęła Armia Radziecka. Jej żołnierze lokowali się w domu hr. Ronikiera. Znamiennym wydarzeniem była kradzież dzwonu Armii Czerwonej, który służył do sygnalizacji zmiany warty. Później okazało się, że dzwon był łupem, zrabowanym przez Rosjan z jednego z kościołów wileńskich. Po wyjeździe wojsk radzieckich z Ząbek dzwon ten został przekazany proboszczowi parafii[1].

Po 1945[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach

Od czerwca 1972 do października 1975, za czasów proboszcza ks. Tadeusza Karolaka, wikariuszem był ksiądz Jerzy Popiełuszko. Parafia Św. Trójcy była dla niego pierwszym miejscem posługi kapłańskiej. W piątą rocznicę śmierci kapłana w kościele Świętej Trójcy wmurowano tablicę pamiątkową, zaś osiem lat później przed kościołem stanął jego pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja, którego odsłonięcia dokonała 27 października 1997 matka ks. Jerzego Popiełuszki - Marianna, a poświęcenia kardynał Józef Glemp[2].

W 1982 do kościoła dobudowano dzwonnicę. W wieży umieszczono cztery dzwony kościelne o nazwach: dzwon Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego, Św. Jakub i Św. Tadeusz[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b R. i M. Gajewscy: Historia parafii pw. Św. Trójcy. [dostęp 2013-01-12].
  2. Ryszard Walczak, 20. rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, folder informacyjny, LPR, Warszawa, 2004