Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kurzycku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurzycku
A-965 z dnia 18.11.1963[1]
kościół filialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kurzycko

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Czelinie

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Mieszkowice
Mapa konturowa gminy Mieszkowice, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurzycku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurzycku”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurzycku”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurzycku”
Ziemia52°45′31,1″N 14°28′10,8″E/52,758639 14,469667

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kurzyckukościół filialny parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Czelinie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kościół salowy w stylu gotyckim, z kamienia polnego, ciosów granitowych i cegły; wieża w stylu neogotyckim. Wewnątrz znajduje się (niekompletny) wczesnobarokowy ołtarz z 1704 r. mistrza Hattenkerella z Morynia. Świątynia usytuowana jest w centralnej części miejscowości przy skrzyżowaniu dróg na wzgórzu. Działka kościelna wygrodzona jest murem kamiennym, ozdobiona szpalerem lip i elementami dawnego cmentarza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany został w 1 poł. XIV w. W 1611 r. dobudowano wieżę, w 1692 r. gruntownie odnowiony. W 1888 r. wieżę ponownie wzniesiono od podstaw w stylu neogotyckim, w formie baszty obronnej z krenelażem i bastejami w narożnikach, zmieniono również kryptę na prezbiterium i poszerzono okna.

Do 1673 r. kościół był filią parafii w Mieszkowicach, w latach 1673–1741 filią Czelina, od 1741 r. do połowy XIX w. powtórnie filią Mieszkowic, następnie do 1945 r. filią Czelina. Od 25.04.1973 do 02.12.2000 był kościołem parafialnym, po czym stał się ponownie filią Czelina.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]