Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach
A.493 z 26.02.1957 i z 15.06.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Radoszyce

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

kościół parafialny

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach

Wezwanie

Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

29 czerwca - Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie Radoszyc
Mapa konturowa Radoszyc, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach”
Położenie na mapie powiatu koneckiego
Mapa konturowa powiatu koneckiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach”
Położenie na mapie gminy Radoszyce
Mapa konturowa gminy Radoszyce, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach”
Ziemia51°04′21″N 20°15′34″E/51,072500 20,259444

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycachrzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Radoszyce, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu radoszyckiego diecezji radomskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia została zbudowana lub gruntownie przebudowana w pierwszej połowie XVII stulecia. kościół został odnowiony razem z dobudowaniem czworobocznej wieży zachodniej w 1846 roku. Ponownie świątynia została przebudowana w latach 1901-1902. Kaplica północna, pod wezwaniem świętej Anny, ufundowana przez Krzysztofa Wirtelicjusza, została dobudowana w 1631 roku. Kaplica południowa została wzniesiona przed 1620 rokiem, a w XIX stuleciu została poddana gruntownej przebudowie. W XVII wieku do prezbiterium od strony północnej została dobudowana zakrystia. W późniejszym czasie od strony południowej zostały dobudowane: druga zakrystia i skarbczyk. Kościół jest orientowany, wzniesiony z kamienia[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny z krucyfiksem i wizerunkami świętych, reprezentuje styl barokowy i powstał w końcu XVII wieku. Ołtarze boczne powstały również w stylu barokowym, tak samo jak ambona, chór muzyczny i prospekt organowy. Najstarszym zabytkiem kościoła jest kamienna chrzcielnica w stylu późnogotyckim, pochodząca z początku XVI stulecia[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Parafia w Radoszycach. Urząd Gminy w Radoszycach. [dostęp 2014-07-15]. (pol.).
  3. Radoszyce Kościół parafialny. Gmina Radoszyce, powiat konecki. Dawne Kieleckie Informacje historyczne. [dostęp 2014-07-15]. (pol.).