Kościół św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Józefa Robotnika
w Konstantynowie Łódzkim
A/116 z dnia 6.10.2011
kościół parafialny
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Konstantynów Łódzki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

Wezwanie

św. Józefa Robotnika

Położenie na mapie Konstantynowa Łódzkiego
Mapa konturowa Konstantynowa Łódzkiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Robotnikaw Konstantynowie Łódzkim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Robotnikaw Konstantynowie Łódzkim”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Robotnikaw Konstantynowie Łódzkim”
Położenie na mapie powiatu pabianickiego
Mapa konturowa powiatu pabianickiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Józefa Robotnikaw Konstantynowie Łódzkim”
Ziemia51°44′56,8″N 19°19′07,3″E/51,749111 19,318694

Kościół Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkimrzymskokatolicki kościół, jeden z dwóch rejestrowanych zabytków miasta. Mieści się przy ulicy Daszyńskiego. Kościół jest siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana w latach 1826-1834 według projektu architekta Ludwika Bethiera dla ewangelików. Budowę wspierał założyciel i właściciel miasta Konstantynowa Mikołaj Krzywiec-Okołowicz. W 1897 została dobudowana wieża oraz przebudowano fasadę świątyni w stylu neorenesansowym. Podczas I wojny światowej w 1914 kościół został zniszczony. W latach 1921-1923 wybudowano nowy korpus świątyni według projektu architekta Józefa Kabana. W 1945 kościół został przejęty przez katolików. Konsekrowany w 1945 przez księdza Jana Kaweckiego, proboszcza parafii Narodzenia NMP w Konstantynowie. Poświęcony i konsekrowany 1 maja 2005 przez arcybiskupa Władysława Ziółka. Kościół został wybudowany w stylu neoklasycystycznym z elementami neorenesansowymi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]