Kościół św. Józefa w Dobiegniewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Józefa w Dobiegniewie
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny na kościół
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dobiegniew

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa w Dobiegniewie

Wezwanie

św. Józefa

Wspomnienie liturgiczne

19 marca

Położenie na mapie Dobiegniewa
Mapa konturowa Dobiegniewa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa w Dobiegniewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa w Dobiegniewie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa w Dobiegniewie”
Położenie na mapie powiatu strzelecko-drezdeneckiego
Mapa konturowa powiatu strzelecko-drezdeneckiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa w Dobiegniewie”
Położenie na mapie gminy Dobiegniew
Mapa konturowa gminy Dobiegniew, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa w Dobiegniewie”
Ziemia52°58′14″N 15°44′49″E/52,970556 15,746944

Kościół pw. św. Józefa w Dobiegniewierzymskokatolicki kościół parafialny w Dobiegniewie, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Strzelce Krajeńskie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza, w zachodniej części miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia salowa, bezstylowa, wybudowany w 1934 roku. Poświęcona w dniu 1 lipca 1941 roku.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Świątynia wybudowana została na planie krzyża św. Antoniego. Po stronie północnej znajduje się niska wieża zakończona zapierzoną żaluzjową latarnią. Witraże wykonane zostały w 1937 roku w Pieńsku.

Najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni jest szafowy ołtarz, pochodzący ze zniszczonej świątyni w Ostrowitem datowany na XVI stulecie i 1 połowę XVII stulecia.

W centralnej części – na tle gwiaździstego nieba, otoczonego przez wieniec wielobarwnych kwiatów polskich (maki, chabry, słoneczniki) - znajduje się drewniana, polichromowana rzeźba Matki Bożej Królowej Nieba z Dzieciątkiem na ręku, stojąca na półksiężycu.

W skrzydle lewym, w górnej części znajdują się rzeźby św. Jana Chrzciciela, św. Barbary i św. Katarzyny, poniżej scena Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W skrzydle prawym, w górnej części, znajdują się rzeźby św. Jerzego, zabójcy smoka oraz św. Apolonii i św. Urszuli, niżej w ramie z wielobarwnych kwiatów, na tle niebieskim (barwa ultramaryny) fragment „Bogurodzicy”.

Dzwonnica

Obok ołtarza stoi wieczna lampa o ażurowym secesyjnym charakterze, która została wykonana na przełomie XIX i XX wieku.

Dzwoneczki mszalne, wykonane z mosiądzu, ozdobione główkami aniołów datowane są na koniec XVIII stulecia. Na emporze znajduje się fisharmonia wykonana w firmie Victor Orgel, pochodząca z czasów budowy świątyni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia. Parafia św. Józefa w Dobiegniewie. [dostęp 2013-02-25].