Kościół św. Joachima i św. Anny w Annopolu (stary)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Joachima i św. Anny
A/99[1] z dnia 30.11.1966 i z 24.02.1977
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Annopol

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Joachima i św. Anny w Annopolu

Wezwanie

św. Joachima i św. Anny

Położenie na mapie Annopola
Mapa konturowa Annopola, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Joachima i św. Anny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Joachima i św. Anny”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Joachima i św. Anny”
Położenie na mapie powiatu kraśnickiego
Mapa konturowa powiatu kraśnickiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Joachima i św. Anny”
Położenie na mapie gminy Annopol
Mapa konturowa gminy Annopol, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Joachima i św. Anny”
Ziemia50°53′02,03″N 21°51′27,07″E/50,883897 21,857519

Kościół świętego Joachima i świętej Anny – dawny kościół parafialny, obecnie kościół filialny znajdujący się w mieście Annopol, w województwie lubelskim. Należy do dekanatu Zawichost diecezji sandomierskiej.

Świątynia została wybudowana w 1740 roku i ufundowana przez Jana Tomasza Morsztyna. W 1741 roku poświęcił ją biskup Michał Ignacy Kunicki. Początkowo był to kościół filialny parafii św. Małgorzaty w Świeciechowie. Od 1886 roku samodzielny kościół parafialny. Podczas obydwóch wojen światowych budowla została zniszczona. Funkcję kościoła parafialnego pełniła do 1966 roku, kiedy to poświęcono nową świątynię pod tym samym wezwaniem.

Jest to budowla drewniana, posiadająca konstrukcję zrębową, oszalowana, składa się z jednej nawy, przy prezbiterium znajduje się zakrystia. Do jej wyposażenia należą trzy ołtarze w stylu barokowym. W ołtarzu głównym jest umieszczony obraz św. Anny, w ołtarzu bocznym, po lewej stronie jest umieszczony obraz Matki Bożej Różańcowej, a po prawej stronie są umieszczone obrazy: św. Jana i św. Tomasza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-10-01].
  2. Historia. Parafia św. Joachima i św. Anny w Annopolu. [dostęp 2015-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-02)]. (pol.).