Kościół św. Marcina w Ochodzach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Marcina w Ochodzach
108/54 z dnia 05 czerwca 1954 roku[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Wygląd współczesny kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Ochodze

Adres

Myśliwska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marcina w Ochodzach

Wezwanie

św. Marcina

Wspomnienie liturgiczne

11 listopada

Położenie na mapie gminy Komprachcice
Mapa konturowa gminy Komprachcice, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marcina w Ochodzach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marcina w Ochodzach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marcina w Ochodzach”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marcina w Ochodzach”
Ziemia50°36′35″N 17°48′25″E/50,609722 17,806944
Strona internetowa
Kościół wraz z nowym kościołem w Komprachcicach - pocztówka z lat 30. XX wieku
Wnętrze kościoła

Kościół św. Marcina – zabytkowa, drewniana, rzymskokatolicka świątynia Parafii św. Marcina w Ochodzach, pochodząca z XVIII wieku. Do 1941[2] stał w Komprachcicach, w miejscu obecnego kościoła parafialnego pw. św. Franciszka. Kościół należy do parafii św. Marcina w Ochodzach w dekanacie Prószków, w diecezji opolskiej. Dnia 5 czerwca 1954 roku, pod numerem 108/54, świątynia została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół wybudowano w 1702 w Komprachcicach, zastępując starszy, również drewniany kościół, dzięki inicjatywie Tomasza Kalety, miejscowego proboszcza. Ma konstrukcję zrębową, z wieżą budowaną na słup. Wnętrze składa się z prostokątnej nawy z dobudowaną kruchtą (pierwotnie od południa, obecnie kościół nie jest orientowany, a zwrócony ku południowemu zachodowi), z zamkniętym trójbocznie prezbiterium, do którego przylega zakrystia (pierwotnie od północy). Chór muzyczny podtrzymują dwa filary. Wnętrze nakryte jest płaskimi stropami. Od zewnątrz ściany obite są gontem, podobnie jak dwuspadowe dachy. Nad nawą znajduje się wieżyczka z sygnaturką, zwieńczona cebulastym hełmem. Po przeniesieniu do Ochódz, kościół został posadowiony na podmurówce. W latach 60. XX wieku wybudowano pięciogłosowe organy piszczałkowe. W 1999 przeprowadzono generalny remont.[3]

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Na wyposażenie kościoła składa się wiele cennych obiektów. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks z XVI wieku, pomiędzy rzeźbami świętych Piotra i Pawła z XVII wieku (być obiekty te wchodziły w skład wyposażenia poprzedniego kościoła). Główny ołtarz jest barokowy i powstał równolegle ze wzniesieniem obecnej budowli. W części środkowej umieszczono rzeźbę patrona kościoła - św. Marcina, a po bokach świętych Grzegorza i Mikołaja. Na arkadach bocznych bramek znajdują się rzeźby Jana Nepomucena oraz świętego Floriana. Z tego samego okresu pochodzi ambona i chrzcielnica oraz ołtarz boczny św. Józefa; ołtarz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy pochodzi z połowy XVIII wieku. W zakrystii znajduje się też barokowa szafka na oleje.[4] Na wyposażeniu kościoła były też stacji drogi krzyżowej z XVIII wieku oraz rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, obecnie znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. W przeszłości w kościele znajdował się także obraz wotywny z 1680, przedstawiający panoramę Opola.[5] W kruchcie pod wieżą wisi obraz z okresu przeniesienia kościoła z Komprachcic, ze św. Marcinem ofiarującym płaszcz biedakowi, i panoramą Ochódz od południa. Pod nim znajduje się kartusz z tekstem: Na większą chwałę Bożą, | najświętszej Maryi Panny i swiętego Marcina Biskupa Patrona, zbudowany jest ten Kościół roku Pańskiego 1702 | dołożeniem się wielebnego pana Thomasza Kalyty III Faraża tuteyszego, urodzónego w Gorzowie na Śląsku. | Poświęcany jest 29 Moja roku Pańskiego 1703 przez przewielebnego Jego mość Pana Jerzego Stiblowski | de Kowalewic, Dziekana Oppolskiego i commisarza Biskupskiego. Ołtarz odnowiony 1850. Obiektem związanym z tą świątynią, który pozostał w nowym kościele w Komprachcicach, jest obraz św. Tekli z XVIII wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2010-04-22].
  2. Według tabliczek informacyjnych na kościele - w 1942.
  3. Kościół w Ochodzach. [dostęp 2015-02-09].
  4. Drewniany kościół św. Marcina. [dostęp 2015-02-09].
  5. Kościół św. Marcina. [dostęp 2015-02-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]