Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sokolnikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sokolnikach
2426/A z dnia 07.03.1931 r.
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Sokolniki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Stanisława Biskupa w Sokolnikach

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa Męczennika

Położenie na mapie gminy Mieleszyn
Mapa konturowa gminy Mieleszyn, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sokolnikach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sokolnikach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sokolnikach”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sokolnikach”
Ziemia52°38′00″N 17°30′15″E/52,633333 17,504167

Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sokolnikachbarokowy drewniany kościół parafialny w Sokolnikach w Gminie Mieleszyn, w powiecie gnieźnieńskim.

Świątynia została wybudowana w latach 1682–1712 z fundacji proboszczów Adama Gradowicza i Wawrzyńca Kłosowskiego (medaliony z ich wizerunkami umieszczono na ścianie tęczowej, od strony prezbiterium). Jest orientowana, jednonawowa na planie zbliżonym do kwadratu, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Wieża frontowa zwieńczona dachem hełmowym i latarnią, kaplica boczna i zakrystia dobudowane w 1772 roku, remont w 1886 roku. Wyposażenie barokowe i polichromie z XVIII/XIX w. Nie zmienione zostały: ołtarz główny, zabytkowe obrazy i piszczałkowe (nadal czynne) organy pochodzące z końca XVIII wieku. Historia świątyni napisana po łacinie umieszczona jest na tablicy na ścianie prezbiterium.

Od października 1950 do 1 lipca 1979 roku tutejszym proboszczem był ks. Józef Jachecki (ur. 1905 w Florowie, zm. 1983 w Gnieźnie), który doprowadził do nabycia nowych, odlanych we Wrocławiu dzwonów, pokrycia świątyni nowym dachem krytym gontem i odnowienia polichromii we wnętrzu[1].

Kościół – 1917 rok


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. o śp. Ks. Józefie Jacheckim, Ks. Joachim Behnke: Wiadomości Archidiecezji Gnieźnieńskiej, R. 41 (1986) nr 5-6-7 str. 154