Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koninie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Konina

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława w Koninie

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Wspomnienie liturgiczne

niedziela po 8 maja

Położenie na mapie gminy Niedźwiedź
Mapa konturowa gminy Niedźwiedź, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika”
Ziemia49°36′35,1″N 20°07′37,1″E/49,609750 20,126972

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koninie - murowana świątynia rzymskokatolicka we wsi Konina w powiecie limanowskim, pełniąca od 2006 roku funkcję kościoła parafialnego miejscowej parafii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo w 1988 planowano wybudować w Koninie salkę katechetyczną, w której można by uczyć miejscowe dzieci religii. Budowa ruszyła w 1990 roku. Kiedy jednak w 1992 spłonął zabytkowy kościół w Niedźwiedziu, zdecydowano o powstaniu w Koninie kaplicy dojazdowej, która miała być obsługiwana przez duszpasterzy z parafii w Niedźwiedziu. Kaplicę, wzniesioną według planu Elżbiety Kralczyńskiej, poświęcił 29 września 1992 biskup Kazimierz Nycz.

Od 2006, kiedy erygowano we wsi samodzielną parafię, kaplica pełni funkcję kościoła parafialnego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kościół i otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Koninie to niewielka świątynia w stylu nowoczesnym, nakryta przez strome dachy siodłowe, z wysoką wieżą z sygnaturką, górującą od frontu. Po lewej stronie znajduje się wejście, a po prawej stoi figura patrona parafii - św. Stanisława, wykonana przez Zdzisława Kobielniaka. Na placu kościelnym stoi skromna drewniana kapliczka, w której umieszczono figurkę Matki Bożej Królowej Pokoju, przywiezioną z pielgrzymki do Medjugorie w 1999.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni jest nowoczesne a równocześnie proste i skromne.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz patrona kościoła św. Stanisława, wykonany przez Stanisława Ciężadlika. Pod nim umieszczono pozłacane tabernakulum, dzieło Wojciecha Gąsienicy Makowskiego. Po lewej stronie wisi obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W prezbterium umieszczono drewnianą chrzcielnicę. Większość pozostałych elementów wyposażenia kościoła, w tym stacje Drogi Krzyżowej i figury Najświętszego Serca Jezusowego i Serca Matki Bożej, wykonał Zdzisław Kobielniak.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 272-276. ISBN 978-83-88383-43-4.