Kościoły Chrystusowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kościół Chrystusowy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościoły Chrystusowe
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Prezbiterianizm
   └ Baptyzm

Kościoły Chrystusowe – to konserwatywny nurt protestantyzmu utworzony na początku XIX wieku przez Thomasa Campbella - irlandzkiego prezbiterianina, który poszukiwał sposobów przywrócenia jedności chrześcijaństwa.

Zamierzeniem Campbella nie było tworzenie nowego wyznania, Kościoła, ale stworzenie społeczności, zrzeszających chrześcijan różnych wyznań. Każdy zbór Kościoła Chrystusowego jest niezależny i nie ma nad sobą organizacji, poza organizacją zborową w skład której wchodzą: starsi, diakoni i pastorzy[1].

W Stanach Zjednoczonych można wyróżnić trzy główne nurty Kościoła Chrystusowego: Churches of Christ, Christian Church (Disciples of Christ) i Christian Churches and Churches of Christ.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kościoły Chrystusowe poszukiwały wiedzy o Bogu tylko w Biblii, odrzucając później stworzone formuły teologiczne i wyznania wiary. Przywiązują dużą wagę do konieczności duchowego odrodzenia. W doktrynie podobni do baptystów, m.in. ze względu na praktykowanie chrztu dorosłych. Ponadto jako pamiątkę ofiary Jezusa Chrystusa obchodzą Wieczerzę Pańską. Zbory mają całkowitą autonomię (kongregacjonalizm).

Kościoły Chrystusowe w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce nurt Kościołów Chrystusowych liczy ponad 7 tysięcy wiernych zrzeszonych w[2]:

Przypisy

  1. Church of Christ. Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2014-02-18].
  2. Mały Rocznik Statystyczny Polski. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2014-06-06]. str. 134-135