Kościół Krzyża Chrystusowego w Oleśnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Krzyża Chrystusowego
w Oleśnie
426/58 z dnia 15.06.1958
Kościół filialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Olesno

Wyznanie

luterańskie

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Parafia

Ewangelicko-Augsburska w Lasowicach Wielkich

Wezwanie

Krzyża Chrystusowego

Położenie na mapie Olesna
Mapa konturowa Olesna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Krzyża Chrystusowegow Oleśnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Krzyża Chrystusowegow Oleśnie”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Krzyża Chrystusowegow Oleśnie”
Położenie na mapie powiatu oleskiego
Mapa konturowa powiatu oleskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Krzyża Chrystusowegow Oleśnie”
Położenie na mapie gminy Olesno
Mapa konturowa gminy Olesno, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Krzyża Chrystusowegow Oleśnie”
Ziemia50°52′34,727″N 18°25′29,420″E/50,876313 18,424839
Strona internetowa

Kościół Krzyża Chrystusowegoewangelicko-augsburski kościół filialny w Oleśnie, należący do parafii Świętych Piotra i Pawła w Lasowicach Wielkich w diecezji katowickiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

W czasie po reformacji niewielu ewangelików zamieszkiwało na ziemi oleskiej, katolicyzm był nadal głównym wyznaniem tutejszej ludności. Dopiero po przyłączeniu Śląska do Prus, w 1742 roku i napływie ludności niemieckiej, wzrosła liczba ewangelików. W 1742 roku powstał zbór w Oleśnie, z tym że należeli oni do parafii w Kluczborku. W 1787 roku konsekrowano w Biskupicach pierwszy kościół ewangelicki na ziemi oleskiej, do którego uczęszczali również wierni z Olesna. Taki stan trwał do 1845 roku. Wówczas to do miasta przybył w charakterze nauczyciela domowego burmistrza, Leopold Polko. W krótkim czasie stanął on na czele wspólnoty ewangelickiej w Oleśnie, jednocześnie rozpoczął starania o budowę nowego kościoła. 5 grudnia 1847 roku, Leopold Polko został administratorem parafii ewangelickiej w Oleśnie, jednocześnie data ta to dzień powstania parafii. 5 maja 1851 roku wmurowano kamień węgielny ewangelickiego kościoła w Oleśnie. Budowa kościoła trwała do 1853 roku. 11 maja tego samego roku nastąpiła uroczysta konsekracja świątyni, która otrzymała wezwanie Krzyża Chrystusowego[2]. Kościół był i jest do dnia dzisiejszego nazywany również „Kościołem feningowym” lub „groszowym”. Nazwę tę kościół zawdzięcza pastorowi Leopoldowi Polko, który zlecił oleskiej drukarni wydrukować broszurę, w której ukazało się zdanie: „Ich bitte um einen Pfennig”! (Proszę o jednego feniga!). Spotkało się to z dużym odzewem na Śląsku i Prusach. Do komitetu budowy kościoła napłynęła duża ilość feningów, co pozwoliło na budowę świątyni[3]. W 1937 roku wyremontowano kościół i plebanię. W 1942 roku, w czasie działań wojennych II wojny światowej, z wieży kościoła zdjęto dwa największe dzwony, ufundowane jeszcze przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, w wyniku wyjazdu z Olesna na zachód większości ewangelików, rozwiązano parafię, a nieliczna grupa wiernych wraz z kościołem zaczęła podlegać parafii Świętych Piotra i Pawła w Lasowicach Wielkich. W latach 70. i 80. XX wieku ponownie przeprowadzono generalny remont kościoła, gdzie m.in. pokryto dach jego wieży blachą miedzianą, natomiast w sierpniu 2007 roku wyremontowano dach na pozostałej części kościoła[2]. 22 maja 2011 roku przypadł jubileusz 160-lecia kościoła Krzyża Chrystusowego w Oleśnie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół ewangelicki w Oleśnie. [dostęp 2013-07-04].
  2. a b Ewangelicy w Oleśnie. [dostęp 2013-07-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 sierpnia 2016)].
  3. Kościół feningowy w Oleśnie. [dostęp 2013-07-05].
  4. 160 lat kościoła w Oleśnie. [dostęp 2013-07-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]