Kościół Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu
A-543/87 z dnia 22.12.1987 r. (zespół klasztorny serafitek)[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Oświęcim

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu

Wezwanie

Matki Bożej Bolesnej

Położenie na mapie Oświęcimia
Mapa konturowa Oświęcimia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu”
Położenie na mapie powiatu oświęcimskiego
Mapa konturowa powiatu oświęcimskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu”
Ziemia50°02′16,92″N 19°13′31,74″E/50,038033 19,225483

Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej znajduje się w Oświęcimiu przy placu Kościuszki. Jest częścią założenia klasztornego sióstr serafitek. Jedyna świątynia tego zgromadzenia na świecie[potrzebny przypis] - poza nim zakon posiada jedynie kaplice klasztorne.

Kościół około 1910

W roku 1895 zgromadzenie sióstr serafitek zostało przeniesione do Oświęcimia z Krakowa przez matkę Małgorzatę Szewczyk. Sam kościół ukończono w 1899 r. Zbudowany został z cegły, jest jednonawowy z kruchtą, zamknięty wieloboczną absydą o sklepieniu krzyżowo-żebrowym, neogotycki. Wystrój kościoła z epoki, neogotyckie ołtarze i rzeźby wykonał Stanisław Majerski z Przemyśla. Architektura kościoła jak i założenia klasztornego nawiązuje do kościołów gotyckich z uwagi na franciszkańską duchowość zakonu serafitek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]