Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Czelinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Czelinie
A-953 z dnia 03.07.1956[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Czelin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Czelinie

Wezwanie

Matki Bożej Częstochowskiej

Położenie na mapie gminy Mieszkowice
Mapa konturowa gminy Mieszkowice, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Czelinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Czelinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Czelinie”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Czelinie”
Ziemia52°44′11,141″N 14°22′58,896″E/52,736428 14,383027

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Czelinie kościół parafialny parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Czelinie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany z jednolitego kwadratowego granitu o regularnym układzie, bez chóru, z wieżą od strony zach. (tej samej szerokości co nawa) i zakrystią prostokątną od strony płn. Główny portal wejściowy od strony zach. Z architektonicznych pozostałości warto zauważyć w ścianie płd. fragment pierwotnego portalu i ciosów o profilu wałka. Szerokie okolenia w formie łuku u wejścia do kościoła zostały zamurowane, pozostały jedynie nieduże drzwi oddzielające wnętrze kościoła od kruchty.

Nawa główna o wymiarach 24.36 m × 10.80 m, szerokość murów 1.4 m, wysokość wieży 24 m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starannie ociosane kwadry o jednolitym formacie oraz ich regularny układ w poziomych warstwach świadczą o powstaniu budowli w XIII w. Szeroki łuk ostry, który otwierał się pierwotnie z hali wieżowej do wnętrza kościoła, wskazuje na koniec XIII w. jako datę powstania, przynajmniej tej części budowli. 5 maja 1322 r. Kantoria Kamieńska otrzymała patronat kościoła w Czelinie[2]; w Czelinie prowadzono Kancelarię Katedry Kamieńskiej. W 1348 r. wymieniany jest Tyderyk, prepozyt z Czelina (Thidericus praepositus de Zellin)[3], w roku 1368 archidiakon Hynric Swynghen[4] i w latach 1387 oraz 1399 Arnoldus de Garne archidiaconus Zellinensis[5].

Kościół przebudowany został w 1827 r. według projektu architekta Karla Schinkla, mury podwyższono o trzy warstwy układu kamiennego ponad obecną wysokość okien, przemurowano portal. W 1945 r. zniszczony w ponad 70%, odbudowany został w latach 1982-84.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]