Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Licheniu Starym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
Matki Bożej Częstochowskiej
w Licheniu Starym
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Licheń Stary

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Doroty w Licheniu Starym

Wezwanie

Matki Bożej Częstochowskiej
Świętego Krzyża[1]

Położenie na mapie gminy Ślesin
Mapa konturowa gminy Ślesin, na dole znajduje się punkt z opisem „KościółMatki Bożej Częstochowskiejw Licheniu Starym”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „KościółMatki Bożej Częstochowskiejw Licheniu Starym”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „KościółMatki Bożej Częstochowskiejw Licheniu Starym”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „KościółMatki Bożej Częstochowskiejw Licheniu Starym”
Ziemia52°19′06″N 18°21′21″E/52,318333 18,355833

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Licheniu Starymkościół filialny rzymskokatolickiej parafii św. Doroty w Licheniu Starym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok na kościół

Pierwotnie w miejscu dzisiejszej świątyni znajdował się drewniany kościół parafialny z 1728 r. 29 września 1852 r. do kościoła sprowadzono z Lasu Grąblińskiego kopię obrazu Matki Bożej z Rokitna, przy którym objawień Maryi doświadczał Mikołaj Sikatka, a który wcześniej przywiózł w okolice Lichenia Tomasz Kłossowski. W 1858 r. kościół Matki Bożej Częstochowskiej utracił funkcję parafialnego na rzecz nowo wybudowanego, większego kościoła św. Doroty, przy którym z czasem powstało sanktuarium maryjne.

Kościół po utracie funkcji sakralnych niszczał i z czasem uległ ruinie. Został odbudowany w obecnej formie w latach 1969-1971. Od tego czasu pełni funkcję kościoła filialnego.

W 1983 r. na chór muzyczny przeniesiono z kościoła św. Doroty zabytkowe organy firmy Gebrüder Walter z Góry Śląskiej (wybudowane w 1870 r. jako numer 77 w katalogu firmy; 9 głosów realnych, 1 manuał i pedał, mechaniczne traktury gry i rejestrów)[2].

Świątynia składa się obecnie z dwóch części: górnej i dolnej. W części dolnej znajduje się kaplica Krzyża Świętego, gdzie przechowywany jest krucyfiks, który został ostrzelany z pistoletu przez Bertę Bauer – niemiecką nauczycielkę z licheńskiej szkoły Hitlerjugend w 1944 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. kościół dolny
  2. Michał Szostak, Licheńskie organy na tle największych instrumentów Polski, Europy i świata, Licheń Stary: Zakład Gospodarczy "Dom Pielgrzyma", 2017, ss. 115-125, ISBN 978-83-64126-14-7, OCLC 1005163172.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]