Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Warnołęce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Warnołęce
A-518 z dnia 30.10.1997 r.[1]
kościół filialny
Ilustracja
Kościół MB Częstochowskiej.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warnołęka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie

Wezwanie

Matki Bożej Częstochowskiej

Położenie na mapie gminy Nowe Warpno
Mapa konturowa gminy Nowe Warpno, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Warnołęce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Warnołęce”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Warnołęce”
Położenie na mapie powiatu polickiego
Mapa konturowa powiatu polickiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Warnołęce”
Ziemia53°41′48,17″N 14°21′43,38″E/53,696714 14,362050

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Warnołęce – zabytkowa świątynia ryglowa w miejscowości Warnołęka w gminie Nowe Warpno.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół, strona północno-zachodnia
Krzyż przykościelny

Kościół filialny parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Warpnie, wybudowana w XVIII wieku, do 1945 świątynia ewangelicka, 26 sierpnia 1946 poświęcona i od tego czasu użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Świątynia wraz z otoczeniem znajduje się w rejestrze zabytków (nr. rej. A-518 z 30.10.1997)[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół wzniesiono na planie prostokąta, od wschodu zamknięto go trójbocznie, zabytek jest orientowany. Ściany postawiono na fundamentach z kamienia i podwalinie, w niej osadzono drewniane słupy. Konstrukcję podtrzymuje oczep i legary stropowe. Belki łączone są ryglami i zastrzałami. W części zachodniej znajduje się wieża, również o konstrukcji szkieletowej. Wieża jest zwieńczona hełmem w kształcie ostrosłupa z kulą i krzyżem. Fanych są wypełnione cegłami i otynkowane na biało. Świątynia jako budynek szachulcowy prezentuje się imponująco. Wnętrze przykryto stropem drewnianym i dachem dwuspadowym, wejście od strony zachodniej, okna szczelinowe. Od strony północnej znajduje się dobudowana zakrystia na planie kwadratu.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

  • cynowy świecznik z 1740,
  • empora chórowa,
  • dzwon spiżowy z 1727 na wieży.

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół stoi na niewysokim wzgórzu, w zachodniej części wsi, z dala od głównej drogi (nr 114), łączącej Police z Nowym Warpnem. Teren okalający pełnił dawniej funkcje cmentarza, obecnie zachował się cenny starodrzew, kontrastujący z barwami kościoła (czerń i biel).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 89 [dostęp 2015-09-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]