Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Drogoszach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej
w Drogoszach
33 (D/6, D/7)[1] z dnia 11.02.1950
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Drogosze

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Drogoszach

Wezwanie

Matka Boża Ostrobramska

Położenie na mapie gminy Barciany
Mapa konturowa gminy Barciany, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Ostrobramskiejw Drogoszach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Ostrobramskiejw Drogoszach”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Ostrobramskiejw Drogoszach”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Ostrobramskiejw Drogoszach”
Ziemia54°12′27,745″N 21°14′45,805″E/54,207707 21,246057

Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej w Drogoszach udotowany został w 1363 r. i wybudowany w XIV w., a w XV w. dobudowano zakrystię. Kościół poddany został gruntownemu remontowi przez Ludwika Rauttera w 1593 r. (nowy szczyt wschodni i nadbudowa wieży zakończonej hełmem). W 1742 r. od północy kościoła dobudowano kaplicę grobową Denhofów, na frontonie której umieszczono popiersie Bogusława Fryderyka Denhofa (budowniczy pałacu), wykonane przez Johanna Heinricha Meissnera z Gdańska. W 1835 r. wnętrze kościoła (nowy ołtarz, ambona) odnowiła Angelika (z Denhofów) zu Dohna-Lauck. Wnętrze kościoła posiada wymiary 23,7 m × 7,2 m. Obok kościoła znajduje się budynek barokowej plebanii z XVIII wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]