Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół NMP Królowej Polski w Wejherowie
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Wejherowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

NMP Królowej Polski w Wejherowie

Wezwanie

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego

Położenie na mapie Wejherowa
Mapa konturowa Wejherowa, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie”
Położenie na mapie powiatu wejherowskiego
Mapa konturowa powiatu wejherowskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie”
Ziemia54°36′19,32″N 18°15′45,91″E/54,605367 18,262753
Strona internetowa

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowierzymskokatolicki kościół parafialny. Mieści się przy ulicy Rybackiej w Wejherowie, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Wejherowo w archidiecezji gdańskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została erygowana w 1982 dekretem bpa Mariana Przykuckiegoordynariusza chełmińskiego. Dwa lata później władze miasta wydały zgodę na budowę kościoła, którą rozpoczęto 8 czerwca 1986. 13 maja 1989 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w budującym się kościele. Uroczystość konsekracji nowego kościoła miała miejsce 25 października 1997, a przewodniczył jej Tadeusz Gocłowskiarcybiskup metropolita gdański. W 2003 roku wyposażenie kościoła zostało wzbogacone o rzeźbę nad chrzcielnicą. 25 października 2022 arcybiskup gdański Tadeusz Wojda ustanowił bł. Stefana Wyszyńskiego drugim patronem kościoła[1].

Architektura, wyposażenie i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Świątynia zbudowana jest w kształcie namiotu. Ołtarz, zgodnie ze starą tradycją, skierowany jest na wschód. Oba te elementy są nawiązaniem do Namiotu Spotkania.

Wnętrze świątyni

Wiele elementów kościoła nawiązuje do symboliki przejścia. Na witrażu zachodnim umieszczony został kontur krzyża, który widoczny jest jedynie od zewnątrz. Także inne witraże wyglądają inaczej w zależności od tego, czy oglądane są z zewnątrz, czy od wewnątrz kościoła. Również sama lokalizacja świątyni nawiązuje do tej symboliki – kościół leży bowiem dokładnie na granicy dwóch dzielnic Wejherowa: Nanic i Śmiechowa.

Symbolika ściany prezbiterium nawiązuje do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Centralnym elementem jest forma rzeźbiarska scalająca dwa elementy: rzeźbę zmartwychwstałego Chrystusa z brązu i jej negatyw rzeźbiony w stiuku, przedstawiający postać Jezusa ukrzyżowanego. Z formą tą złączone jest tabernakulum, które niejako wtapia się w sylwetkę krzyża.

Witraże nawiązują do stylistyki kubizmu oraz w mniejszym stopniu geometryzmu. Witraż nad prezbiterium odwołuje się do wyjścia izraelitów z niewoli egipskiej. W ciągu dnia na zewnętrznej stronie witrażu widoczne są smugi dymu, a w nocy ogniste języki. Symbolizuje to postaci, jakie przybierał Bóg prowadząc lud żydowski. Witraże dolne przedstawiają biblijną historię stworzenia świata. Każdy dzień symbolizowany jest przez siedem okien.

W nawie bocznej kościoła znajduje się reprodukcja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Umieszczony jest on na symbolicznej bramie stylizowanej na kontur Polski.

Nad chrzcielnicą znajduje się rzeźba będąca syntezą dwóch symboli Ducha Świętego – ognistych języków i gołębicy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 25 lat konsekracji kościoła i nadanie drugiego patrona. nmpkp-wejherowo.pl, 2022-10-26. [dostęp 2023-04-18].