Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
w Krzeszowie
A-566 z dnia 6.09.1983 [1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krzeszów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia NMP

Wezwanie

Narodzenia NMP

Położenie na mapie gminy Krzeszów
Mapa konturowa gminy Krzeszów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia NMP w Krzeszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia NMP w Krzeszowie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia NMP w Krzeszowie”
Położenie na mapie powiatu niżańskiego
Mapa konturowa powiatu niżańskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia NMP w Krzeszowie”
Ziemia50°24′24″N 22°20′49″E/50,406667 22,346944

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny istniejący od XVIII wieku. Usytuowany na wzgórzu Rotunda, przy ulicy Kościelnej 27. Obok kościoła znajdują się: drewniana kaplica, drewniana dzwonnica z 1898 roku oraz cmentarz przykościelny.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza świątynia istniała w Krzeszowie, najprawdopodobniej w tym samym miejscu już w XV w, jednak spłonęła. Następna, wybudowana w 1642 roku staraniem Katarzyny Zamoyskiej, została rozebrana w roku 1726 z powodu błędów konstrukcyjnych. Budowę świątyni istniejącej do dnia dzisiejszego rozpoczęto w 1727 roku. 11 sierpnia 1744 r. konsekrował ją biskup przemyski Wacław Hieronim Sierakowski. Wezwanie kościoła pozostało takie samo jak poprzednich - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Około 1744 kościół został gruntownie odnowiony wewnątrz. Ponowna restauracja dzięki pomocy ordynata Maurycego Zamoyskiego odbyła się dopiero w roku 1898. Kościół został uszkodzony w czasie działań wojennych w 1914, odnowiony w 1920. Po roku 1950 rozpoczęto gruntowną restaurację świątyni (m.in. pod koniec r. 1976 przebudowa prezbiterium).

Architektura i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła

Drewniany, barokowy kościół jest trójnawowy. W prezbiterium znajduje się drewniany ołtarz główny z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem (zwaną Loretańską, a przez miejscową tradycję Krzeszowską). Po prawej stronie ołtarza głównego znajduje się ołtarz z kopią obrazu MB Częstochowskiej, na zasłonie obraz Joachima i Anny oraz barokowa ambona; bogato zdobiona. Naprzeciw ambony usytuowana jest chrzcielnica w kształcie kielicha. W transepcie znajdują się ołtarze: Przemienienia Pańskiego, na zasuwie obraz Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Anny, św. Nepomucena, Pana Jezusa Ukrzyżowanego. W nawie głównej znajdują się ołtarze: Antoniego Padewskiego, św. Mikołaja, św. Ambrożego, Matki Boskiej z Peregrynacji. Na chórze muzycznym znajdują się 15-głosowe organy (renowacja w r. 1950).

Bogate wyposażenie kościoła w dzieła sztuki to efekt hojnego mecenatu Zamoyskich, o czym świadczą herby tego rodu: Jelita, Rawicz i Korczak.

Kościół obecnie[edytuj | edytuj kod]

Zabytkowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie od 2006 roku był poddawany gruntownej konserwacji, która miała uchronić świątynię przed katastrofą budowlaną. Główną przyczyną tego stanu rzeczy była źle przeprowadzona renowacja świątyni w 1938 roku, w czasie której fundamenty wykonano z szybko wchłaniającej wodę cegły zamiast kamienia. W efekcie fundamenty zgniły, a wraz z nimi najniższe belki wiążące kościół od dołu. W 2006 roku powstało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowskiej ROTUNDA, którego głównym celem była renowacja zabytkowego kościoła parafialnego. Prace zostały zakończone w 2018 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Opis parafii
  • Renowacja kościoła
  • Kościół parafialny w Krzeszowie na Podkarpaciu skarbnicą sztuki sakralnej. Materiały z sesji naukowej obytej w Krzeszowie w dniu 20.09.2010 pod redakcją Stanisława Kłosowskiego, Krzeszów 2010.
  • Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie nad Sanem. 12 lat prac konserwatorskich: 2006-2018, oprac., red. A. Szykuła-Żygawska, Stalowa Wola-Krzeszów nad Sanem 2018.