Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gardnie Wielkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gardnie Wielkiej
A-314 z dnia 4.10.1993 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Gardna Wielka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gardnej Wielkiej

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Smołdzino
Mapa konturowa gminy Smołdzino, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gardnie Wielkiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gardnie Wielkiej”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gardnie Wielkiej”
Położenie na mapie powiatu słupskiego
Mapa konturowa powiatu słupskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gardnie Wielkiej”
Ziemia54°38′15″N 17°09′52″E/54,637500 17,164444

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gardnie Wielkiejrzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Gardna Wielka, w gminie Smołdzino, w powiecie słupskim, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Główczyce diecezji pelplińskiej.

Historia i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza świątynia w Gardnie Wielkiej wzniesiona na początku XIII stulecia podczas rządów Świętopełka II była budynkiem drewnianym. Późniejsza, zbudowana w średniowieczu była już murowana, ale została spalona podczas wielkiego pożaru Gardny Wielkiej w 1772 roku. Obecnie istniejąca budowla została wzniesiona w 1852 roku (wieżę kościoła datuje się na 1860 rok). Świątynia w dwudziestoleciu międzywojennym nosiła wezwanie Św. Stanisława, obecne wezwanie to Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny. W kościele zachowały się fragmenty murów średniowiecznej budowli. Do interesujących zabytków wyposażenia świątyni można zaliczyć: dzwon kościelny odlany w 1764 roku w Kołobrzegu przez mistrza Jana Meyera; granitowa chrzcielnica pochodząca z XIII/XIV stulecia; obrazy znanych niemieckich malarzy: "Chrystus Ukrzyżowany" Paula Hintza z 1933 roku, "Matka Boska z Dzieciątkiem" Margaret Neuss-Stube z 1947 roku. Do połowy ubiegłego wieku wewnątrz budowli, pośrodku nawy wisiał wotywny model trójmasztowego żaglowca. Do dnia dzisiejszego w ostrołukowych oknach świątyni znajdują się, zamontowane w 1920 roku, witraże poświęcone niemieckim żołnierzom poległym na frontach I wojny światowej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-04-02].
  2. Atrakcje regionu. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. [dostęp 2013-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-13)]. (pol.).