Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bytyniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bytyniu
2446/A z dnia 21.12.1932[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bytyń

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bytyniu

Wspomnienie liturgiczne

8 grudnia[2]

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

Św. Faustyna Kowalska[3]

Położenie na mapie gminy Kaźmierz
Mapa konturowa gminy Kaźmierz, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bytyniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bytyniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bytyniu”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bytyniu”
Ziemia52°29′18″N 16°30′14″E/52,488333 16,503889

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – znajduje się we wsi Bytyń. Dzisiejszy kościół stoi prawdopodobnie tam, gdzie stał jego drewniany poprzednik[3]. Obecna budowla została zbudowana na początku XVI wieku, i otrzymała wezwanie św. Mikołaja[3]. Był to jednonawowy budynek w stylu gotyckim[3]. W 1608 kościół przeszedł większy remont, po którym otrzymał wezwanie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny[3]. Podczas II wojny światowej, kościół został zdewastowany, a w jego wnętrzu urządzono magazyn książek[3]. Ostatni większy remont kościół przeszedł na przełomie XX i XXI wieku[3]. Uroczysta konsekracja odbyła się 12 grudnia 2004, konsekratorem był arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]