Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu
A-549 z dnia 26 października 1954[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mirosławiec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 grudnia

Położenie na mapie Mirosławca
Mapa konturowa Mirosławca, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu”
Położenie na mapie powiatu wałeckiego
Mapa konturowa powiatu wałeckiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu”
Położenie na mapie gminy Mirosławiec
Mapa konturowa gminy Mirosławiec, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu”
Ziemia53°20′28″N 16°05′35″E/53,341111 16,093056

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcurzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Mirosławiec, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zlokalizowany w Mirosławcu, w powiecie wałeckim, w województwie zachodniopomorskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotna świątynia została wzniesiona w 1543 roku. Po pożarze miasta została odbudowana w 1721 roku z elementami stylu barokowego przez ród von Blankenburgów. Przebudowany w latach 1883-1885 poprzez dodanie neoromańskiej wieży.

Wnętrze świątyni

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wybudowany z cegły. Budowla jednonawowa, od zachodu jest usytuowana wieża, od północy i południa mieszczą się kaplice, od wschodu znajduje się zakrystia. Nawa posiada dach trójspadowy, natomiast wieża pokryta jest dachem iglicowym. Mury świątyni mają skromną dekorację: lizeny, gzymsy[2].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Z dawnego wyposażenia zachowały się: chrzcielnica i chór muzyczny z XVIII wieku. Dawniej w kościele mieściły się dwa renesansowe ołtarze, ale zostały rozebrane na początku lat. 90. XX wieku z powodu ich złego stanu technicznego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. zachodniopomorskiego. [dostęp 2013-03-05].
  2. Zabytki Mirosławca. Urząd Miasta i Gminy w Mirosławcu. [dostęp 2013-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  3. Mirosławiec. Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu. [dostęp 2013-03-05].