Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Orchowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Orchowie
271/13 z dnia 30.04.1984 r.
kościół parafialny
Ilustracja
Wieża
Państwo

 Polska

Miejscowość

Orchowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Chrystusa Dobrego Pasterza i bł. Stanisława Kubskiego i Gnieźnieńskich Kapłanów Męczenników w Orchowie

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 grudnia

Położenie na mapie gminy Orchowo
Mapa konturowa gminy Orchowo, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Orchowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Orchowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Orchowie”
Położenie na mapie powiatu słupeckiego
Mapa konturowa powiatu słupeckiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Orchowie”
Ziemia52°30′32″N 18°00′54″E/52,508889 18,015000

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Orchowierzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się we wsi Orchowo, w powiecie słupeckim (województwo wielkopolskie), przy ulicy Powstańców Wielkopolskich.

Jest to świątynia wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1895-1900 dla gminy ewangelickiej. Po 1945 świątynię przejęła wspólnota katolicka. Do 2001 służył jako kościół filialny parafii Wszystkich Świętych. Od 2001 jest świątynią parafialną parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Został konsekrowany w dniu 12 czerwca 2011 przez księdza prymasa Józefa Kowalczyka. W jego kruchcie jest umieszczone epitafium ks. Mariana Lapisa (1906–42), zamęczonego w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]