Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie
A/470 z dnia 17 lutego 1981 roku[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Lipno

Adres

ul. Józefa Piłsudskiego 1
87-600 Lipno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Lipna
Mapa konturowa Lipna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie”
Położenie na mapie powiatu lipnowskiego
Mapa konturowa powiatu lipnowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie”
Ziemia52°50′42,47″N 19°10′55,92″E/52,845130 19,182200

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnierzymskokatolicki kościół parafialny w Lipnie, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu lipnowskiego. Mieści się przy ulicy Piłsudskiego.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Widok kościoła przed 1908

Świątynia została wybudowana w 1388 roku w stylu gotyckim, zapewne na miejscu wcześniej istniejącej budowli. Zamknięta pod koniec XVIII stulecia, i ponownie otwarta w 1819 roku. Po remoncie cała budowla została obniżona, co spowodowało utratę cech typowych dla stylu gotyckiego. W drugiej połowie XIX stulecia zostały dobudowane kaplice św. Barbary i św. Teresy, przebudowana została kruchta. Okna ostrołukowe w prezbiterium i nawie posiadają witraże. Ołtarz główny został zbudowany w pierwszej połowie XVIII stulecia, i przeniesiony z klasztoru Ojców Bernardynów w Skępem około 1762 roku. Ołtarz jest bogato rzeźbiony a w jego centralnym polu znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pędzla Wojciecha Gersona. Ołtarz remontowany był w 1952 i 1975 roku. W świątyni mieszczą się także dwa ołtarze boczne rokokowe z elementami barokowymi z XVIII stulecia[2]. Na północnej ścianie świątyni jest umieszczona tablica pamiątkowa ufundowana przez Zbigniewa Rykaczewskiego, syna Heleny i Leona właścicieli majątku Suszewo, ku czci aresztowanych w dniu 24 października 1939 roku 32 posiadaczy majątków ziemskich z powiatu lipnowskiego, których hitlerowcy zamordowali w Rudau koło Królewca[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-01-31].
  2. Lipno. Polska.info-Polska.com. [dostęp 2013-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-02)].
  3. Szlak Turystyki Pieszej Lipno-Skępe. Urząd Miejski w Lipnie. [dostęp 2013-01-31].