Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie
661/Wlkp/A z dnia 29.08.1953[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Złotów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Złotowa
Mapa konturowa Złotowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie”
Położenie na mapie powiatu złotowskiego
Mapa konturowa powiatu złotowskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowie”
Ziemia53°21′49″N 17°01′54″E/53,363611 17,031667

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złotowierzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Złotów. Należy do dekanatu Złotów I. Mieści się przy ulicy Panny Marii.

Jest to wczesnobarokowa budowla wybudowana w latach 1661-1664. Została ufundowana przez wojewodę poznańskiego Andrzeja Karola Grudzińskiego. Świątynia została wzniesiona na miejscu zniszczonej w czasie „potopu szwedzkiego” drewnianej budowli z 1619 roku.

Jest to budowla wybudowana na planie krzyża łacińskiego, jednonawowa, posiada dwie kaplice – św. Anny oraz Matki Bożej Różańcowej. Do wyposażenia kościoła należy pięć bogato zdobionych ołtarzy, w tym najważniejszy – ołtarz główny z obrazem „Koronacja Najświętszej Maryi Panny”, wykonanym przez Paulusa Hacka z Antwerpii. Zabytkami są również ambona i chrzcielnica. Polichromia została wykonana w latach 1964-1966 przez Annę i Leonarda Torwirtów. W 1850 roku do kościoła została dobudowana wolnostojąca dzwonnica.

Pod kaplicą Matki Bożej Różańcowej są umieszczone dwie krypty w których złożono szczątki rodziców Andrzeja Karola Grudzińskiego oraz jego 3 letniego syna. Godna zobaczenia jest metalowa trumna, w której pochowano dziecko. Ozdobiona jest ona unikatowym w Polsce dziecięcym portretem trumiennym. Kryptę można zwiedzać[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-12-10].
  2. Zabytki sakralne. Urząd Miejski w Złotowie. [dostęp 2012-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-09)]. (pol.).