Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Tułowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Tułowicach
kościół filialny
Ilustracja
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w 2012
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Tułowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Rocha w Tułowicach

Wezwanie

Zmartwychwstania Pańskiego

Położenie na mapie Tułowic
Mapa konturowa Tułowic, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Tułowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Tułowicach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Tułowicach”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Tułowicach”
Położenie na mapie gminy Tułowice
Mapa konturowa gminy Tułowice, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Tułowicach”
Ziemia50°35′44,880″N 17°39′04,748″E/50,595800 17,651319
Strona internetowa

Kościół Zmartwychwstania Pańskiegorzymskokatolicki kościół filialny znajdujący się w Tułowicach. Kościół należy do parafii św. Rocha w Tułowicach w dekanacie Niemodlin, diecezji opolskiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wybudowany w 1913 roku jako świątynia ewangelicka. Było to związane z faktem, że w roku 1889 Erhard Schlegelmilch, właściciel fabryki porcelany w Tułowicach, ściągnął do Tułowic fachowców od produkcji porcelany z miejscowości Suhl w Turyngii. Byli oni ewangelikami, w związku z tym, na ich potrzeby wybudowano w 1909 roku szkołę oraz w 1913 roku kościół. W wybudowanej obok kościoła plebanii, jako pierwszy zamieszkał pastor Stiller z rodziną. Ostatnim duszpasterzem był pastor Kiuntke, przez pewien czas zastępowany przez pastora Backera z Niemodlina.

W 1945 roku kościół i położony przy nim cmentarz zostały zdewastowane przez Rosjan. Kościół przez długie lata stał opustoszały, później był wykorzystywany jako aula przez Technikum Leśne w Tułowicach. Dopiero w 1990 roku staraniem władz kościelnych, po odrestaurowaniu, kościół został poświęcony jako świątynia katolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Elżbieta Woźniak, Mariusz Woźniak: Od Tillowitz do Tułowic: UG Tułowice, 2007

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]