Kościół świętych Piotra i Pawła w Pabianicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętych Piotra i Pawła
w Pabianicach
64-IV-12 z dnia 23 marca 1948 r.
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Pabianice

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Augsburski

parafia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pabianicach

Wezwanie

św. Piotra i św. Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie Pabianic
Mapa konturowa Pabianic, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Piotra i Pawław Pabianicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Piotra i Pawław Pabianicach”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Piotra i Pawław Pabianicach”
Położenie na mapie powiatu pabianickiego
Mapa konturowa powiatu pabianickiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Piotra i Pawław Pabianicach”
Ziemia51°39′50,35″N 19°21′21,83″E/51,663986 19,356064

Kościół świętych Piotra i Pawła w Pabianicach – kościół parafii ewangelicko-augsburskiej pod tym samym wezwaniem, obiekt zabytkowy. Znajduje się w centrum Pabianic przy ul. Zamkowej 8.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynię zaprojektował Franciszek Reinstein. Wznoszona w latach 1827-1832, została poświęcona 25 listopada 1832 r. przez ks. Ernsta Johanna Augusta von Modl. Systematycznie doposażana, została powiększona i rozbudowana w latach 1875-1876. Poddano ją gruntownemu remontowi w latach 2001-2002, co obejmowało renowację wnętrza, odgrzybienie ścian, osuszenie fundamentów, wymianę posadzki, ocieplenie stropu i instalację ogrzewania.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół ma kształt rotundy wpisanej w plan krzyża, zwieńczonej stożkowym dachem z tzw. latarnią na szczycie. Zewnętrzną elewację ozdobiono figurami apostołów: św. Piotra i św. Pawła, które wykonał warszawski rzeźbiarz Aleksander Pruszyński.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

W kościele znajduje się marmurowa Chrzcielnica, sprowadzona w 1864 roku z Saksonii staraniem pabianickiego fabrykanta Gottfrieda Krusche. Ołtarz posiada dwie kondygnacje, z których wyższa jest amboną. Obraz ołtarzowy, przedstawiający Jezusa modlącego się w ogrodzie Gethsemane, namalował znany polski artysta i założyciel warszawskiej Zachęty Wojciech Gerson. Do czasów obecnych nie zachowały się wykonane w Saksonii zabytkowe witraże ufundowane przez rodzinę Kindlerów. Przedstawiały one Marię u stóp zmartwychwstałego Jezusa oraz chrzest Jezusa. Na chórze znajdują się organy firmy Gebrüder Walter, które - jako jedne z niewielu w regionie - zachowały pełną trakturę mechaniczną.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]