Kobryńscy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kobryńscy
Ilustracja
Pogoń Litewska II
Państwo

 Polska

Region

księstwo kobryńskie, Ruś Czerwona

Gniazdo rodzinne

Kobryń

Tytuły

książęta

Protoplasta

Roman Fedorowicz

Pierwsza wzmianka

1387

Status rodziny

wymarła

Ostatni przedstawiciel

Iwan Kobryński

Data wymarcia

ok. 1490

Pochodzenie etniczne

wielkolitewskie

Ród macierzysty

Giedyminowicze

Kobryńscy herbu Pogoń Litewska II – wymarły, polski ród książęcy (kniaziowski) pochodzenia wielkolitewskiego. Protoplastą rodu był Roman Fedorowicz, przodek dynastii Giedyminowiczów, poprzez ród Olgierdowiczów.

Kobryńscy wygaśli w linii męskiej około 1490 roku, wraz ze śmiercią Iwana Kobryńskiego.

Etymologia nazwiska[edytuj | edytuj kod]

Nazwisko rodu Kobryńskich ma charakter odmiejscowy, a konkretniej pochodzi od miejscowości Kobryń na dzisiejszej Białorusi[1].

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Kobryńscy są rodem książęcym (kniaziowskim), o wielkolitewskim pochodzeniu etnicznym. Należeli do gałęzi rodu Olgierdowiczów z dynastii Giedyminowiczów[1].

Protoplastą Kobryńskich był książę Roman Fedorowicz, syn Fedora Olgierdowicza[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początków rodu należy szukać wraz z informacjami o mieście Kobryń, które w 1366 roku jeszcze jako gród stanowił własność wielkiego księcia litewskiego Olgierda z rodu Giedyminowiczów. Świadczy o tym ugoda zawarta pomiędzy królem polskim Kazimierzem III Wielkim a Lubartem (bratem Olgierda) i innymi książętami wielkolitewskimi, w której zastrzeżono, aby król Kazimierz nie miał żadnego prawa do Kobrynia wraz z otaczającym go powiatem, należącymi do Olgierda[1].

Według polskiego historyka, Józefa Wolffa (1852–1900), Kobryń przeszedł najprawdopodobniej bezpośrednio po Olgierdzie, na jego syna, księcia Fedora Olgierdowicza, który pojawia się w dokumentach historycznych wystawionych na Rusi Czerwonej w latach 1387–1394. Książę Fedor pozostawił po sobie trzech synów – Hurka (protoplastę Hurkowiczów), Sanguszkę (protoplastę Sanguszkowiczów), a także Romana[1].

Pieczęć Romana Fedorowicza z Pogonią (1387)

Roman Fedorowicz jest wymieniony w źródłach historycznych z 1387 roku związanych z poręczeniem za niejakiego Olechna Dymitrowicza. Dowodził również Nowogrodzanami w wyprawach w 1393 roku na ziemie wielkiego księcia moskiewskiego Wasyla I[a], a w 1394 roku w wyprawie pod Psków. W tym samym czasie w królewskich rejestrach skarbowych zapisany został wydatek: za pancerz, nagolennik, hełm itd. dla księcia Romana. W 1404 roku ówczesny władca Wielkiego Księstwa Litewskiego, Witold Kiejstutowicz, nadaje synowcowi swemu kniaziowi Romanowi Kobryń i Hruszowę (księstwo kobryńskie w księstwie trockim), a także Niesuchoiże i Milanowicze (na Rusi Czerwonej) – jak zaznacza Józef Wolff – aktem tym jednak mógł zatwierdzić księciu Romanowi władanie ziemiami, które posiadał już wcześniej z uwagi na prawo dziedzictwa. W następstwie tego, książę Roman pojawiał się jeszcze na kartach historii w latach 1411–1417 na dworze królewskim. Oprócz tego nie udało się odnaleźć historykom innych informacji o księciu Romanie, co najprawdopodobniej świadczy o tym, że zmarł po wspomnianym 1417 roku. Pozostawił po sobie syna Semena[1].

Kobryńscy wygaśli w linii męskiej około 1490 roku, wraz ze śmiercią Iwana Kobryńskiego. Kobryń natomiast powrócił pod władanie króla, który nadał go powtórnie żonie Iwana Kobryńskiego – Zofii Rohatyńskiej. Król wydał Zofię pod koniec 1491 lub na początku 1492 roku, za Jerzego Pacewicza, który usunąwszy się w 1501 roku z życia publicznego, zarządzał majątkiem żony. Pod koniec życia otrzymał jeszcze ziemię merecką pod dzierżawę, a już w 1505 roku umarł. Zofia Rohatyńska zaraz po ponownym owdowieniu, otrzymała w 1506 roku od króla Aleksandra potwierdzenie zapisów pierwszego męża, księcia Iwana Semenowicza Kobryńskiego, który zapisał jej w spadku jedną trzecią wszystkich swoich dóbr. Pośpiech nadania tych ziem przez króla Aleksandra był uzasadniony, z powodu pretensji majątkowych, jakie rościli sobie jej krewni[2]. Jej trzecim mężem został w 1508 roku Mikołaj Radziwiłłowicz, wojewoda wileński i kanclerz litewski, zmarły w 1509 roku, którego Zofia również przeżyła. Umarła bezpotomnie dopiero w 1512 roku[3], została pochowana w cerkwi prużańskiej, wraz ze swoim pierwszym mężem, Iwanem Kobryńskim. Cerkiew spłonęła w pierwszej połowie XIX wieku, znajdowała się między źródłem Muchawca, a zakrętem na historyczną ulicę Słonimską[4].

Po śmierci Zofii, król Zygmunt I Stary nadał Kobryń siostrze księcia Iwana Kobryńskiego – Annie Kobryńskiej, która władała w Kobryniu wraz ze swoim mężem – Wacławem Stanisławowiczem Kostewiczem, marszałkiem hospodarskim. Umarła w lutym lub marcu 1519 roku, a zaraz po jej śmierci, król Zygmunt I spełniając obietnicę z 1516 roku, przekazał Kobryń jej mężowi, jednakże nie na prawach lennych, tak jak posiadali je książęta Kobryńscy, a w dzierżawę i stał się jego pierwszym starostą[5].

Zygmunt I Stary jeszcze w XVI wieku przyłączył tereny księstwa kobryńskiego do województwa podlaskiego pod nową nazwą powiatu kobryńskiego[4]

Drzewo genealogiczne[edytuj | edytuj kod]

 
 
Anna
Fedorówna
 
 
 
 
 
 
Roman
Fedorowicz
 
Kobryńscy
 
Semen
Kobryński
 
Iwan
Kobryński
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Olgierdowicze
 
Fedor
 
 
Hurko
Fedorowicz
 
Hurkowicze
 
 
Maria
Kobryńska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sanguszko
Fedorowicz
 
Sanguszkowie
 
 
Anna
Kobryńska
 
 
 
 
 
 
 
Agafia
Fedorówna
 


Drzewo genealogiczne zostało sporządzone na podstawie prac Józefa Wolffa oraz Jana Tęgowskiego[6][7].

Znani przedstawiciele[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Roman Fedorowicz – protoplasta rodu[8].
  • ks. Semen Romanowicz Kobryński (zm. ok. 1460) – żonaty z Julianną Semenówną Holszańską[1].
  • ks. Iwan Semenowicz Kobryński (zm. ok. 1490) – żonaty z Zofią Iwanówną Rohatyńską[8].
  • ks. Maria Semenówna Kobryńska – zamężna za księciem Iwanem Wasylewiczem Krasnym[8].
  • ks. Anna Semenówna Kobryńska – zamężna z księciem Fiodorem Bielskim, a następnie Wacławem Kostewiczem[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W źródłach historycznych występuje wówczas jako Kniaź Roman Litewski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Wolff 1895 ↓, s. 162.
  2. Wolff 1895 ↓, s. 163.
  3. Wolff 1895 ↓, s. 164.
  4. a b SGKP 1883 ↓, s. 205.
  5. Wolff 1895 ↓, s. 166.
  6. Wolff 1895 ↓, s. 150.
  7. Tęgowski 1999 ↓.
  8. a b c d Wolff 1895 ↓, s. 168.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]