Kocioł (gmina Zalewo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kocioł (gmina Miłomłyn))
Kocioł
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Pojezierze Dzierzgońsko-Morąskie

Wysokość lustra

98 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,799 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,2 km
0,97 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


4,7 m
8 m

Położenie na mapie gminy Zalewo
Mapa konturowa gminy Zalewo, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kocioł”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kocioł”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kocioł”
Położenie na mapie powiatu iławskiego
Mapa konturowa powiatu iławskiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kocioł”
Ziemia53°44′37″N 19°43′04″E/53,743611 19,717778

Kocioł – jezioro w Polsce położone na Pojezierzu Dzierzgońsko-Morąskim[1], w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Zalewo[2].

Jest położone na terenie obwodu geodezyjnego wsi Urowo, na północny wschód od wsi i na wschód od wsi Karnit.

Jezioro położone na wysokości 98 m n.p.m., o powierzchni 79,9 ha. Na jeziorze (w części południowej) znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 0,5 ha. Głębokość maksymalna jeziora wynosi 8,8 m, średnia 0 4,7 m. Długość linii brzegowej - 3700. Do jeziora Kocioł wpadają trzy małe strumienie, a w części południowej wypływa struga, niosąca wody do jeziora Gil Wielki.

Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się wieś Karnity, zabudowania tuż przy jeziorze, nosiły nazwę Karnitki, dawny PGR, obecnie ośrodek wypoczynkowy i hotel, zachodnie brzegi są wysokie. Otoczenie jeziora stanowią lasy mieszane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Regiony fizycznogeograficzne Polski po zmianach w 2018 r. [online], warmaz.pl [dostęp 2023-11-12] (pol.).
  2. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 1 stycznia 2024

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Jeziora okolic Olsztyna. Przewodnik wędkarski, cz. 2" IRŚ, Olsztyn 1997