Kolarstwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mathieu Mars (dyskusja | edycje) o 12:30, 8 kwi 2017. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Kolarstwo
Ilustracja
Wyścig kolarski
Główna organizacja

Union Cycliste Internationale (UCI)

Popularność
Dyscyplina olimpijska

od 1896 roku (z przerwami)

Kolarstwo – bardzo szeroki termin, odnoszący się do wielu dyscyplin, zawsze jednak związanych z korzystaniem z roweru. Nazwa wywodzi się od słowa "koło" jak początkowo nazywano w Polsce rower.

Część z dyscyplin została zatwierdzona przez Międzynarodową Unię kolarską (UCI). Zatwierdzone przez ową instytucję dyscypliny należą do kolarstwa klasycznego. Istnieje szereg "wariacji" na temat sportu rowerowego, uprawianych przez amatorów na całym świecie, które nie są oficjalnie zatwierdzone – jednakże do nich również odnosi się termin – kolarstwo.

W skład kolarstwa klasycznego wchodzą:

poddyscypliny olimpijskie:

pozostałe dyscypliny:

Każdej z dyscyplin jest przypisany rodzaj sprzętu, na którym powinny być one wykonywane. Owe regulacje dotyczą m.in. rozmiaru kół, dopuszczalnych przełożeń czy kształtu ramy.

Kolarstwo jest też sportem w triatlonie.

Parakolarstwo (paracycling) – to termin odnoszący się do dyscyplin uprawianych przez zawodników niepełnosprawnych. Zawodnicy są podzieleni na grupy w zależności od używanego sprzętu:

Zobacz też

Linki zewnętrzne