Bazylika kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bazylika kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie
bazylika mniejsza, kolegiata, kościół parafialny
Distinctive emblem for cultural property.svg 333 z 06.12.1971 r.
oraz 969 z 21.03.1978 r. (zespół klasztorny bożogrobców)[1]
Bazylika Kolegiacka w Miechowie
Bazylika Kolegiacka w Miechowie
Państwo  Polska
Miejscowość Miechów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Grobu Bożego w Miechowie
Wezwanie Grobu Pańskiego
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Bazylika kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie
Bazylika kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bazylika kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie
Bazylika kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie
Ziemia 50°21′27″N 20°01′36″E/50,357500 20,026667

Kolegiata Grobu Bożego w Miechowie – miechowska kolegiata jest trzynawową trójprzęsłową bazyliką gotycką z XIV/XV wieku z fragmentami romańskimi z pierwszego trzydziestolecia XIII wieku, przebudowaną w stylu późnobarokowym w drugiej połowie XVIII wieku. Jest siedzibą Miechowskiej Kapituły Kolegiackiej. W 1996 roku uzyskała od Jana Pawła II tytuł Bazyliki mniejszej.

Opis Kolegiaty[edytuj | edytuj kod]

Innocenty III, papież, potwierdza bożogrobcom w Miechowie nadanie Kazimierza Sprawiedliwego i przyjmuje klasztor pod swoją opiekę, 1208 rok
Pieczęć zakonu bożogrobców w Miechowie (ze zbiorów AGAD).

Do kolegiaty wchodzi się przez kruchtę znajdującą się przy południowej nawie. Jest to kwadratowy dwu kondygnacyjny budynek o ściętych narożnikach, nakryty płaską kopułą z obeliskiem na szczycie. Na zewnątrz kruchty we wnękach znajdują się dwie rzeźby: Ofiarowanie z XVII wieku oraz późno barokowa św. Jadwiga Śląska. Na wysokich cokołach stoją rzeźby: św. Piotr, św. Paweł oraz postacie dwóch aniołów. W prezbiterium Bazyliki widnieje portret Makariusza, biskupa Jerozolimy z IV wieku, inicjatora budowy Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie. W tle obrazu widoczny jest Grób Pański.

W przylegającym do niej budynku klasztornym, dawniej bożogrobców, na dziedzińcu wewnętrznym znajduje się Kaplica Grobu Chrystusa – gotycko-renesansowa kopia kaplicy w Jerozolimie, w niej Grób Pański oraz kopia Całunu Turyńskiego.

Miechowska kopia Grobu Pańskiego została zbudowana około 1530 roku w linii wschód-zachód, tak jak grób w Jerozolimie. Odpowiada opisowi biblijnemu: łoże grobowe znajduje się po prawej stronie (pomieścić może pięć osób), posiada małe wejście, (by zajrzeć do środka trzeba się przed nim mocno schylić), zasunąć go można dużym kamieniem. Wymiary wewnętrzne są bardzo zbliżone lub identyczne w stosunku do pierwowzoru jerozolimskiego. Z okresu budowy grobu pochodzą prawdopodobnie renesansowe malowidła zdobiące jego kopułę, odkryte na przełomie lat 2008-2009[2].

Przypisy

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie (pol.). 31 grudnia 2014. [dostęp 18.04.2010].
  2. "Bożogrobcy z Miechowa" (pol.). Dziennik Polski, 25 kwietnia 2009. [dostęp 30 kwietnia 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beata Skrzydlewska, Architektura i sztuka Kościoła pod wezwaniem Grobu Świętego. [w:] Bożogrobcy w Polsce. Wyd. Miechowskie Towarzystwo 1163 roku, Instytut Wydawniczy Pax, Miechów – Warszawa 1999, s. 221-225. ISBN 83-211-1261-7

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]