Kolegiata Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Bożego Ciała w Strzyżowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMP
i Bożego Ciała w Strzyżowie
1039 z dnia 09.08.1979 r.[1]
kolegiata, kościół parafialny
Ilustracja
wejście do kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Strzyżów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Strzyżowie

Wezwanie

Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała

Położenie na mapie Strzyżowa
Mapa konturowa Strzyżowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMPi Bożego Ciała w Strzyżowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMPi Bożego Ciała w Strzyżowie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMPi Bożego Ciała w Strzyżowie”
Położenie na mapie powiatu strzyżowskiego
Mapa konturowa powiatu strzyżowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMPi Bożego Ciała w Strzyżowie”
Położenie na mapie gminy Strzyżów
Mapa konturowa gminy Strzyżów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMPi Bożego Ciała w Strzyżowie”
Ziemia49°52′04″N 21°47′05″E/49,867778 21,784722
Strona internetowa

Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Strzyżów diecezji rzeszowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została erygowana w 1401 roku, natomiast świątynia została wybudowana w II połowie XV wieku, konsekrowana w 1494 roku pod wezwaniem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. W latach 1550-1566 była zborem protestanckim. Ponownie konsekrowana w 1611 roku pod wezwaniem Bożego Ciała. Spalona w 1657 roku, odbudowana w II połowie XVII wieku, podczas tej przebudowy nastąpiło całkowite przekształcenie wnętrz na barokowe. W 2006 podniesiona do godności kolegiaty przez biskupa Kazimierza Górnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2010-05-03].
  2. Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe [online], organy.pro [dostęp 2020-03-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]