Kolej Transsyberyjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kolej transsyberyjska)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia transsyberyjska – linia czerwona
oraz Kolej Bajkalsko-Amurska – linia zielona
Stacja końcowa kolei transsyberyjskiej we Władywostoku
Wnętrze pociągu na trasie Irkuck - Moskwa
Korytarz wewnątrz wagonu osobowego

Kolej transsyberyjska (ros. Транссибирская магистраль, Транссиб) – sieć linii kolejowych głównie w azjatyckiej części Rosji wybudowana w latach 1891-1916.

Główny szlak to linia transsyberyjska, która prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez: Niżny Nowogród, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck. Od 2002 roku całkowicie zelektryfikowana. Około 30% całego eksportu Rosji korzysta z tej linii. Jest to najdłuższa linia kolejowa na świecie, która przekracza 8 stref czasowych, a całkowita długość torów wynosi 9288,8 km.

Drugi szlak to linia transmandżurska, która pokrywa się z linią transsyberyjską do miejscowości Tatarskaja (300 km na wschód od Jeziora Bajkał). Od tego punktu linia kieruje się na południowy wschód w kierunku Chin i kończy swój bieg w Pekinie.

Trzeci szlak – linia transmongolska – pokrywa się z linią transsyberyjską do Ułan Ude na wschodnim wybrzeżu Bajkału. Później kieruje się w stronę Ułan Bator, by zakończyć swój bieg w Pekinie.

Czwartym szlakiem jest BAM Kolej Bajkalsko-Amurska lub Bajkalsko-Amurska Magistrala (Kolejowa). Linia ma długość 4234 km i biegnie około 680-840 km na północ od kolei transsyberyjskiej i równolegle do niej. Została wybudowana jako alternatywa dla linii transsyberyjskiej z powodów strategicznych, szczególnie ze względu na bliskość granicy chińskiej.

Główne szlaki kolei transsyberyjskiej[edytuj | edytuj kod]

Północny
Moskwa - Jarosław - Kirow - Perm - Jekaterynburg - Tiumeń - Omsk - Nowosybirsk - Krasnojarsk - Władywostok.
Nowy
Moskwa - Niżny Nowogród - Kirow - Perm - Jekaterynburg - Tiumeń - Omsk - Nowosybirsk - Krasnojarsk - Władywostok.
Południowy
Moskwa - Murom - Arzamas - Kazań - Jekaterynburg - Tiumeń lub Pietropawłowsk - Omsk - Barnauł - Nowokuźnieck - Abakan - Tajszet - Władywostok.
Główny
Moskwa - Riazań - Ruzajewka - Samara - Ufa - Czelabińsk - Kurgan - Pietropawłowsk - Omsk - Nowosybirsk - Krasnojarsk - Władywostok.

Linia transsyberyjska[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons