Kolejka (gra planszowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kolejka
Gra Kolejka.jpg
Kartonowe pudełko z grą stylizowane na pakunek
Wydawca Instytut Pamięci Narodowej
Liczba graczy 2 - 5
Zalecenia wiekowe 12+
Czas przygotowania krótki
Czas gry 60 minut
Losowość średnia
Karty używane w grze

Kolejkagra planszowa wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Autor koncepcji gry: Karol Madaj, konsultacja i opracowanie historyczne dr Andrzej Zawistowski, opracowanie graficzne: Natalia Baranowska, Marta Malesińska. W latach 2011-2012 na rynku ukazały się 3 edycje polskie oraz edycja międzynarodowa (w języku angielskim, polskim, niemieckim, japońskim, rosyjskim i hiszpańskim). Łączny nakład gry przekroczył 40 tys. egzemplarzy[1]. W 2012 Kolejka uzyskała tytuł gra roku[2][3]

W 2011 ukazał się Ogonek - dodatek do gry planszowej Kolejka, który zawiera: zestaw dla szóstego gracza, karty do sklepu monopolowego, karty "Trybuna Ludu" i dodatkowe karty kolejki.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Gra Kolejka przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy, a z dodatkiem "Ogonek" dla 6, a jedna gra trwa godzinę. Gra polega na zdobyciu określonej liczby artykułów ze sklepów znajdujących się na planszy. Na początku gry pionki (po 5 pionków na gracza) rozstawia się w kolejce do sklepów. Na końcu kolejki staje spekulant. Na początku każdej tury odbywa się "dostawa", polegająca na umieszczeniu w sklepach artykułów wylosowanych na kartach dostawy. Po dostawie odbywają się "przepychanki kolejkowe", polegające na przestawianiu pionków na planszy zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na kartach kolejki. Później pionki "zabierają" towary do domu, po czym z powrotem wracają na plansze do kolejek. Po pięciu turach kolejki ustawiane są na nowo, a z planszy zabiera się zużyte karty kolejki, które wracają do graczy. Kiedy gracz zbierze wszystkie artykuły, wygrywa grę.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]