Kolonia Poczesna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kolonia Poczesna
Szkoła Podstawowa im. G. Morcinka w Poczesnej
Szkoła Podstawowa im. G. Morcinka w Poczesnej
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Poczesna
Sołectwo Kolonia Poczesna
Liczba ludności (2008) 1 026
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-262
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0142438
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kolonia Poczesna
Kolonia Poczesna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kolonia Poczesna
Kolonia Poczesna
Ziemia 50°42′19″N 19°08′39″E/50,705278 19,144167

Kolonia Poczesnawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Poczesna. Siedziba sołectwa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kolonia Poczesna przylega do rzeki Warty, leżąc w jej dolinie. Obszar ten objęty jest przez mezoregion Obniżenie Górnej Warty, który stanowi część Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Ta natomiast wchodzi w obszar Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Zlewisko Warty jest pod ochroną. Przez wieś przepływa mała rzeczka wpadająca do Warty, mająca swe źródło w okolicach Bargłów. Miejscowość znajduje się 3 kilometry na południowy-wschód od Poczesnej, przylegając do jej granic. Znajduje się 12 kilometrów na południe od Częstochowy oraz 52 km na północ od stolicy województwa śląskiego, Katowic.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie międzywojennym oraz powojennym wieś była siedzibą gromady, w gminie Poczesna, powiecie częstochowskim, w województwie kieleckim. Podczas II wojny światowej zginęło 5 mieszkańców wsi- dwóch żołnierzy- uczestników wojny obronnej 1939 roku, jeden żołnierz Armii Krajowej, dwóch zostało zamordowanych przez żołnierzy niemieckich. W latach 1954-1973 Kolonia Poczesna wchodziła w obszar gromady Poczesna, w powiecie częstochowskim, w województwie stalinogrodzkim (od 1956 r. katowickim). Na terenie wsi znajdują się budynki użyteczności publicznej: ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa im. G. Morcinka, przedszkole oraz remiza strażacka. Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia znajduje się w budynku wybudowanym w 1937 roku, gdzie przed II wojną światową znajdowała się szkoła podstawowa im. Józefa Piłsudskiego. Budynek w latach 2009-2010 przeszedł generalny remont. W 1965 roku przy wsparciu przedsiębiorstwa Kopalni Rud Żelaza "Osiny" wybudowano budynek szkoły podstawowej (tzw. tysiąclatkę), który został wyburzony. W 2011 roku otwarto nowy budynek szkoły. Ochotnicza Straż Pożarna w obecnym miejscu ma siedzibę od 1926 roku. Remiza została wybudowana w latach 1954-1962.

W latach 1900-1901 oddano do użytku linię kolei wąskotorowej, służącą kopalniom rud żelaza. Linia biegła z miejscowości Walaszczyki do Kolonii Poczesnej przez Kopalnię Rud Żelaza Dźbów, Kuźnicę, Hutę Starą i Szyb Romuald. W 1900 roku otworzono również linię biegnącą z Liszki Dolnej 1 do Kopalni Rud Żelaza Osiny. Linia ta biegła przez miejscowości: Walaszczyki, Nowa Kuźnica, kopalnia Maria w Sobuczynie, kopalnia Włodzimierz w Hucie Starej B, Kolonia Poczesna, Kolonia Borek, Szyb Tadeusz. Obie linie zostały rozebrane w 1980 roku, z powodu zamknięcia kopalń rud żelaza.

W 2008 roku miejscowość zamieszkiwały 1026 osoby. W latach 70. i 80. w części miejscowości utworzono osiedle domów jednorodzinnych.

Parafia Kościoła rzymskokatolickiego[edytuj | edytuj kod]

Parafianie wyznania rzymskokatolickiego podlegają parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Drogi[edytuj | edytuj kod]

Linie autobusowe[edytuj | edytuj kod]

  • W Kolonii Poczesnej znajdują się przystanki autobusowe obsługiwane przez połączenia PKS Częstochowa: Tarnowskie Góry-Częstochowa, Katowice- Pajęczno.
  • Miejscowość jest obsługiwana przez dwie linie autobusowe MPK Częstochowa:65 i 68.

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]