Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (Arabia Saudyjska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (arab. هيئة الأمر بالمعروف و النهي عن المنكر, nieoficjalnie Muttawa, مطوعين) – saudyjska policja religijna, zajmująca się egzekwowaniem przestrzegania szariatu (islamskiego prawa religijnego) na terenie całej Arabii Saudyjskiej, gdzie jest ono podstawą prawa państwowego.

Muttawa podlega Komisji ds. Szerzenia Cnoty i Zapobiegania Występkowi (tzw. Haja – arab. komisja). Należący do niej funkcjonariusze zajmują się głównie egzekwowaniem prawa koranicznego, m.in. odpowiedniego ubioru kobiet, separacji kobiet od mężczyzn i przestrzegania godzin modlitw przez osoby znajdujące się w miejscu publicznym[1].

Od 2006 r. muttawie zostało odebrane prawo aresztowania i przesłuchiwania, nie jest ono przestrzegane, o czym świadczy śmierć dwóch obywateli przesłuchiwanych przez jej funkcjonariuszy w 2007 roku. Po reformach z 2012 roku zabroniono przyjmowania do formacji wolontariuszy, którzy wcześniej stanowili dużą część funkcjonariuszy, oraz ograniczono kompetencje członków formacji do „udzielania dobrych rad”[1].

Zwierzchnikiem organizacji do niedawna był Ibrahim al-Ghaith, zwolniony z funkcji przez króla Abdullacha[2][3]. Na początku 2012 roku król Abdullah mianował szefem Komisji liberała Abd al-Latifa asz-Szejka, który m.in. zezwolił kobietom na pracę w miejscach, w których stykają się wyłącznie z innymi kobietami[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Marta Urzędowska: „Bezwstydnica” nawrzucała brodatym saudyjskim policjantom religijnym, Gazeta Wyborcza, 2012-05-30.
  2. Artykuł m.in. o zmianie szefa Muttawy.
  3. Newsweek Polska nr 9/2008 str.58.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]