Kompania braci (miniserial)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kompania braci
Band of Brothers
Gatunek serialu wojenny
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
Oryginalny język angielski,
epizodycznie: niemiecki, francuski, holenderski
Liczba odcinków 10
Liczba serii 1 sezon
Produkcja
Produkcja Steven Spielberg
Tom Hanks
Preston Smith
Erik Jendresen
Stephen E. Ambrose
Reżyseria Phil Alden Robinson
Richard Loncraine
Mikael Salomon
David Nutter
Tom Hanks
David Leland
David Frankel
Tony To
Scenariusz Graham Yost
Tom Hanks
Muzyka Michael Kamen
Robert Elhai
Zdjęcia Joel Ransom
Remi Adefarasin
Scenografia Desmond Crowe
Jonathan McKinstry
Kevin Phipps
Malcolm Stone
Anthony Pratt
Emisja
Stacja telewizyjna HBO
Lata emisji 2001
Data premiery 9 września 2001

Kompania braci (tytuł oryginalny Band of Brothers) – serial telewizyjny składający się z 10 części, którego producentami są Steven Spielberg i Tom Hanks. Ukazuje historię słynnej Kompanii E, 506 Spadochronowego Pułku Piechoty należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych w trakcie działań podczas II wojny światowej, począwszy od szkolenia poprzedzającego desant w Normandii aż do upadku Trzeciej Rzeszy. Serial został oparty na książce Stephena Ambrose'a pod tym samym tytułem. Sylwetki bohaterów serialu są wzorowane na żołnierzach Kompanii E, niektórzy z nich na początku każdego odcinka wspominają swoje przeżycia na wojnie. W USA serial po raz pierwszy został wyemitowany w 2001 w telewizji HBO, a później również w The History Channel. W Polsce Kompania Braci emitowana była przez telewizje HBO, TVN, TVN Siedem oraz Universal Channel.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

 1. Currahee – Kompania E ciężko trenuje w Camp Toccoa. Przedstawiani są główni bohaterowie: porucznicy Richard Winters i Lewis Nixon. Oddział zostaje przerzucony do Anglii. Głównym wątkiem odcinka jest bunt żołnierzy wobec dowódcy: kapitana Herberta Sobela, który zachowuje się wręcz sadystycznie wobec swoich podwładnych, do tego jego głupota zostaje ośmieszona przez żołnierzy. Ostatecznie zostaje usunięty ze stanowiska dowódcy Kompanii E (w książce żołnierze przyznają że ostry trening zahartował ich i wielokrotnie pomógł wyjść cało z opresji).
 2. Day of Days – Oddział bierze udział w D-Day. Ginie nowy dowódca – porucznik Meehan. Odcinek skupia się na postaci porucznika Richarda Wintersa, ukazuje też brawurową, zakończoną pełnym sukcesem akcję zdobycia niemieckiej baterii dział.
 3. Carentan – Kompania E zajmuje francuskie miasteczko Carentan i odpiera kontratak. Ta część jest ukazana z perspektywy szeregowego Alberta Blithe'a.
 4. Replacements – Jednostka powraca do Anglii, gdzie zostaje uzupełniona o nowych żołnierzy, którzy są traktowani dość pogardliwie przez "starych" żołnierzy kompanii. Richard Winters, awansowany na kapitana dowodzi oddziałem podczas działań w ramach operacji Market Garden. Głównym bohaterem odcinka jest Sierżant Denver 'Bull' Randleman.
 5. Crossroads – Oddział ciągle znajduje się w Holandii, gdzie przeprowadza ofensywę. Odcinek sprawia wrażenie retrospekcji Wintersa, który ponownie awansuje i nie jest już dowódcą Kompanii E. Stanowisko to zajmują kolejno porucznicy Heyliger i Dike. Ta część została wyreżyserowana przez Toma Hanksa.
 6. Bastogne – Kompania E stacjonuje w pobliżu belgijskiego miasteczka Bastogne podczas ofensywy w Ardenach. Odcinek koncentruje się na postaci kaprala Eugene'a Roe'a, sanitariusza.
 7. The Breaking Point – Głównym bohaterem tego odcinka jest sierżant Carwood Lipton. The Breaking Point skupia się na ogromnym stresie odczuwanym przez żołnierzy walczących o belgijskie miasteczko Foy. Kapitan Ronald Speirs zostaje nowym dowódcą Kompanii E.
 8. The Last Patrol – Kompania E wchodzi do miasteczka Haguenau. Ta część skupia się na postaciach Davida Webstera i porucznika granego przez Colina Hanksa, syna producenta serialu Toma Hanksa. Richard Winters zostaje majorem.
 9. Why We Fight – Oddział wkracza do Niemiec i odkrywa obóz koncentracyjny w pobliżu Landsberga.
 10. Points – Kompania zdobywa tzw. Orle Gniazdo Hitlera i obawia się możliwości wysłania do walki z Japonią na wyspy Pacyfiku.
 • We Stand Alone Together spełnia rolę odcinka dokumentalnego, w którym zawarte są informacje o żołnierzach Kompanii Braci oraz wywiady z nimi.
 • Band of Brothers – The making Of ten film opowiada o kręceniu serialu. Ma 30 minut długości.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Richard Winters – Dowódca Kompanii E po tym jak samolot sztabu został zestrzelony w Normandii. W serialu poznajemy go jako podporucznika a w momencie zakończenia wojny nosi dystynkcje majora.
 • Herbert Sobel – Pierwszy dowódca Kompanii E, którego poznajemy w serialu. Szkolił żołnierzy przed wyruszeniem na wojnę. Ludzie Kompanii E nie przepadali za nim, był surowy i ostry.
 • Robert Sink – Pułkownik. Występuje w serialu przeważnie krótko i niezbyt często. Przełożony Wintersa.
 • William "Wild Bill" Guarnere – Podoficer w Kompanii E. W dniu inwazji dowiaduje się, że jego brat zginął pod Monte Casino. Stracił nogę w czasie Obrony Bastogne.
 • Ronald Speirs – Oficer w Kompanii D, z czasem awansowany na dowódcę kompanii E. Jest odważny i opanowany. W serialu jest bohaterem plotek sugerujących jego bezwzględność wobec wrogów oraz niesubordynowanych podwładnych.
 • Lewis Nixon – Oficer wywiadu. Przyjaciel Wintersa. Jest alkoholikiem.
 • Joseph Liebgott – Służy w Kompanii E. Jest Żydem i tłumaczem w Kompanii E. Najbardziej przeżył odkrycie obozu koncentracyjnego w Niemczech.
 • Lynn "Buck" Compton – Oficer w Kompanii E. Dwukrotnie ranny podczas operacji Market – Garden. Podczas obrony Bastogne załamał się psychicznie z powodu straty przyjaciół.
 • Carwood Lipton – Oficer w Kompanii E. Odkąd Winters zaczął dowodzic batalionem, Lipton podtrzymywał ludzi na duchu i psychicznie. Jest doświadczony i potrafi dowodzić na polu walki.
 • Donald Malarkey – Podoficer w Kompanii E. Rzekomy świadek sceny, w której Speirs morduje jeńców. Po obronie Bastogne miał dostać awans na oficera, lecz przydzielono drugiemu plutonowi oficera z uzupełnień.

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł książki i serialu pochodzi z przemówienia Henryka V przed bitwą pod Azincourt w dziele Szekspira.

And Crispin Crispian shall ne'er go by,
From this day to the ending of the world,
But we in it shall be remember'd;
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother; be he ne'er so vile,
This day shall gentle his condition:
And gentlemen in England now a-bed
Shall think themselves accursed they were not here,
And hold their manhoods cheap whiles any speaks
That fought with us upon Saint Crispin's day.
Od chwili tej aż do końca świata,
...w pamięci ludzkiej będziemy żyć:
my,wybrańców garść,
kompania braci

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Kompania Braci była nominowana do Nagród Emmy w dziewiętnastu kategoriach i zdobyła sześć, w tym między innymi dla "najlepszego miniserialu" i za "najlepszą reżyserię miniserialu, filmu lub dramatycznego programu specjalnego". Została również uhonorowana Złotym Globem jako "najlepsza miniseria lub film telewizyjny" oraz nagrodą Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Serial kandydował także do nagrody imienia George Foster Peabody'ego "... opierając się zarówno na historii jak i pamięci w celu oddania hołdu tym, którzy walczyli o zachowanie wolności". Szósty odcinek Kompanii Braci pt. Bastogne został uhonorowany przez Writers Guild Award za najlepszą historię[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Książki[edytuj | edytuj kod]

Kilku członków Kompanii E wydało swoje wspomnienia. Są to m.in.:

 • Lynn "Buck" Compton – Call of Duty: My Life Before, During and After the Band of Brothers
 • William "Wild Bill" Guarnere i Edward "Babe" Heffron – Brothers In Battle, Best of Friends
 • Donald Malarkey – Easy Company Soldier: The Legendary Battles of a Sergeant from World War II's <<Band of Brothers>>
 • David Kenyon Webster – Kompania spadochronowa. Wspomnienia żołnierza piechoty spadochronowej od D – Day do upadku III Rzeszy
 • Richard Winters – Beyond Band of Brothers. The War Memoirs of Major Dick Winters"

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Sekcja przetłumaczona z angielskiej Wikipedii

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]