Konami Code

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Konami Code

Konami Code, znany w Japonii jako Konami Command (jap. コナミ コマンド Konami Komando?)kod służący do oszustw, który pojawia się w wielu grach komputerowych firmy Konami, aczkolwiek występuje także w produkcjach innych firm.

Konami Code został użyty po raz pierwszy w 1986 roku w grze Gradius na konsolę Nintendo Entertainment System, ale został spopularyzowany wśród północno-amerykańskich graczy dopiero w grze Contra w wersji na konsolę NES. „Contra Code” i „30 Lives Code” to popularne nazwy tego kodu.

Aby wykorzystać kod, należy wprowadzić następującą kombinację znaków w oknie startowym gry:

BA

Inne kombinacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie Konami Code mógł być używany tylko na kontrolerze NES. Właściwa sekwencja kolejnych klawiszy zależy od kontrolera, jaki używany jest przy różnych wersji konsol, zazwyczaj z przyciskami A i B.

Na przykład w przypadku kontrolera konsoli PlayStation; zamiast liter były to przyciski PlayStationX.svg i PlayStationCircle.svg. Konami code występował także w przypadku gry Dance Dance Revolution. W różnego rodzaju grach na telefony komórkowe właściwe znaki zostały zastąpione przez klawisze 5, 7 i 3 na klawiaturze numerycznej.

W niektórych grach umożliwiających użycie Konami Code kolejność przycisków została delikatnie zmieniona lub w niektórych przypadkach pominięto niektóre z nich. Stało się tak w przypadku takich gier, jak:

Owe zmiany występowały ze względów technicznych (na przykład w przypadku, kiedy kod musiał być wpisany podczas pauzy w grze, trzeba było go zmodyfikować w taki sposób, aby pomijał ponowne wciśnięcie klawisza odpowiedzialnego za pauzę), by utrudnić odblokowanie ułatwień w grze (przy jednoczesnym zachowaniu odniesienia do Konami code) lub poprzez wymuszenie błędu w grze w próbie wpisania Konami Code. Często zdarza się, że zmodyfikowany kod, odwołujący się do Konami code nazywany jest „Pseudo-Konami Code”.