Konrad Henlein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Heinlein w 1938

Konrad Henlein (ur. 6 maja 1898 w Libercu, zm. 10 maja 1945 w Pilźnie) – niemiecki działacz hitlerowski w Czechosłowacji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Działacz mniejszości niemieckiej w Czechosłowacji od 1931, przewodniczył organizacjom mniejszości niemieckiej: Niemieckiemu Związkowi Gimnastycznemu w Czechosłowacji, a następnie Sudecko-Niemieckiemu Frontowi Ojczyźnianemu (Sudetendeutsch Heimatfront). 28 marca 1938 spotkał się potajemnie z Hitlerem, od którego otrzymał instrukcje na rzecz połączenia z III Rzeszą. Jako przywódca Partii Niemców Sudeckich od 1935, 24 kwietnia 1938 wygłosił w Karlowych Warach dwudziestoośmiopunktowe przemówienie. Zażądał w nim autonomii dla Niemców żyjących w Czechosłowacji oraz wolności wyznawania dowolnej ideologii, co w praktyce oznaczałoby zezwolenie na propagowanie nazizmu. Ten program karlsbadzki zaostrzył, faktycznie nawet rozpoczął niemiecko-czeski konflikt o Kraj Sudecki. W kilka miesięcy później w wyniku układu monachijskiego Kraj Sudecki został przyłaczony do III Rzeszy.

Od 1 maja 1939 był Gauleiterem Protektoratu Czech i Moraw, choć faktyczna władza spoczywała w rękach jego zastępcy Karla Hermanna Franka. Po wojnie schwytany przez żołnierzy amerykańskich, popełnił samobójstwo 10 maja 1945 przecinając sobie tętnice szkłem ze stłuczonych okularów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]