Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Data założenia 2002
Lokalizacja Polska Polska
Numer KRS 0000111055
Branża górnictwo
brak współrzędnych
Strona internetowa

Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa Sp. z o.o. w Sieniawie Lubuskiej operuje na jednym z najdłużej znanych i eksploatowanych złóż węgla brunatnego na ziemiach polskich (eksploatacja od 1873) oraz jest jedyną podziemną kopalnią węgla brunatnego w Polsce. Zniszczona i zdewastowana w ostatnim roku drugiej wojny światowej, została ponownie uruchomiona w 1950 jako KWB "Sieniawa". W tym samym roku wydobyto 8,6 tys. ton węgla brunatnego, ale produkcja szybko rosła dochodząc w 1958 roku do 137,5 tys. ton. W roku 1983 wydobycie osiągnęło maksymalną w historii kopalni wartość 209,1 tys. ton. W roku 1997 rozpoczęto likwidację Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. W roku 2002 zakończono likwidację Przedsiębiorstwa Państwowego KWB Sieniawa.

Surowiec[edytuj | edytuj kod]

Wydobywany węgiel cechuje się bardzo korzystnymi parametrami. Średnia wartość opałowa wynosi ok. 10.000 kJ/kg, zawartość popiołów od 4-6%, siarki 0,6-0,8% (jakościowo jeden z najlepszych w Polsce)[1].

Aktualny stan ekonomiczny[edytuj | edytuj kod]

Nowi inwestorzy zdecydowali się kontynuować działalność wydobywczą. Powstało przedsiębiorstwo pod nazwą Kopalnia Węgla Brunatnego SIENIAWA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, które po uzyskaniu koncesji w październiku 2002 roku rozpoczęło prace eksploatacyjne. Wyżej wymieniony podmiot gospodarczy jest firmą rodzinną. Prowadzi również działalność poza wydobywczą. W 2006 za pośrednictwem spółki-córki rozpoczęło produkcję energii cieplnej w kotłowni osiedlowej w Żarach na południu województwa lubuskiego, gdzie dostarcza ciepło wytwarzane z węgla brunatnego dla potrzeb piętnastu wspólnot mieszkaniowych. Uboczną produkcję stanowią elementy architektury ogrodowej wykonywanej z kamienia naturalnego[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]