Kopalnia Węgla Kamiennego Rydułtowy-Anna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brama główna kopalni – Ruch I
Brama wjazdowa do kopalni Rydułtowy – Anna Ruch I
Szyb Leon IV
Szyb kopalni Leon IV na tle hałdy w Rydułtowach
Lokomotywa akumulatorowa i wózek z węglem przed kopalnią Anna w Rydułtowach na Śląsku


Kopalnia Węgla Kamiennego Rydułtowy-Annakopalnia węgla kamiennego znajdująca się na terenie Rydułtów i Pszowa w powiecie wodzisławskim. Kopalnia należy do Kompanii Węglowej, siedzibą zakładu są Rydułtowy.

Kopalnia powstała w 2004 roku w wyniku połączenia dwóch kopalń KWK "Rydułtowy" i KWK "Anna" z Pszowa. Obecnie jeden z największych zakładów przemysłowych na terenie Rydułtów, zatrudnienie znajduje tu ponad 90% mieszkańców pracujących w przemyśle.

Początki kopalni Rydułtowy datuje się na rok 1806, kiedy to Fryderyk von Sack i jego żona Luiza uruchomili kopalnię pod nazwą "Charlotte" w pobliskiej Czernicy, jednak z powodów geologicznych i po wyekspaltowaniu Chralotte została przeniesiona do sąsiedniej miejscowości Rydułtowy.

W marcu 2007 po serii wstrząsów odczuwanych m.in. w pobliskim Wodzisławiu – komisja powołana przez Wyższy Urząd Górniczy rozważała zamknięcie kopalni ze względu na ciężkie i niebezpieczne warunki eksploatacji. Komisję powołano po tym, jak jeden z chodników kopalni, w wyniku rozprężenia górotworu, gwałtownie zapadł się z wysokości 250 cm do 90 cm. Komisja po zbadaniu sprawy wyraziła się pozytywnie o kopalni i nie zdecydowała o zamknięciu. Ostatecznie w marcu 2007 specjalna komisja do spraw tąpań Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach orzekła, że kopalnia może prowadzić dalsze wydobycie, jednak postawiono dodatkowe wymogi związane z bezpieczeństwem. Po wykonaniu wszystkich zaleceń, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku podjął ostateczną decyzję dot. eksploatacji ściany[1].

W grudniu 2011 została zamknięta pszowska część kopalni, Anna. Imię kopalni nosił[2] uniwersalny masowiec zbudowany w Stoczni Szczecińskiej dla Polskiej Żeglugi MorskiejMS Kopalnia Rydułtowy.

Największe tąpnięcia w KWK Rydułtowy-Anna[edytuj | edytuj kod]

Kolejność Kopalnia Lokalizacja epicentrum - miasta Siła (Skala Richtera) Data/Godzina
1 KWK Rydułtowy-Anna Rydułtowy - Radlin - Wodzisław 3.8 13.01.2005 18:34[3][4]
2 KWK Rydułtowy-Anna Rydułtowy 3.6 07.06.2013 01:15[5]
3 KWK Rydułtowy-Anna Rydułtowy 3.2 30.03.2011 4:02[6]

Przypisy

  1. Tomasz Głogowski: Kopalnia w Rydułtowach nie zostanie zamknięta (pol.). gazeta.pl, 2007-03-28. [dostęp 15 grudnia 2009].
  2. http://www.prs.pl/__files/parent203/rm_prs_2013.pdf
  3. EMSC
  4. To było straszne, Nowiny Wodzisławskie 3/2005.
  5. EMSC
  6. 3,2 w skali Richtera - tynk leciał na głowy • Nowiny.pl

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]