Koptowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzyż koptyjski z koptyjskim napisem Jezus Chrystus Syn Boga
Flaga Koptów

Koptowie (arab. أقباط Akbat) – ogólne określenie wiernych kościołów koptyjskich: ortodoksyjnego kościoła koptyjskiego i kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego. Obecnie grupa liczy około 11,2 mln wiernych kościoła ortodoksyjnego (głównie w Egipcie, duża część w diasporze w Europie Zachodniej i w Ameryce Północnej, niewielka liczba w pozostałych krajach Lewantu) i około 210 tys. wiernych kościoła koptyjsko-katolickiego (wyłącznie w Egipcie).

Koptowie używają języka arabskiego (jednak językiem liturgicznym do dziś jest koptyjski egipski), choć nie pochodzą od Arabów – są potomkami rdzennych mieszkańców Egiptu, zamieszkujących ten kraj jeszcze przed muzułmańskim podbojem. Od całkowitej asymilacji uchronił Koptów system władzy publicznej imperium osmańskiego, w którym rządzili się własnymi prawami jako odrębna grupa wyznaniowa [tzw. millet]. Od czasów pojawienia się w Egipcie fundamentalistów muzułmańskich Koptowie podlegają prześladowaniom, których szczyt, jak się wydaje, przypadał na lata 70. XX wieku.

Niekiedy mianem Koptów określa się również wiernych ortodoksyjnych kościołów Etiopii i Erytrei. Nie używa się natomiast tego określenia wobec zamieszkałych w Egipcie wiernych prawosławnego patriarchatu aleksandryjskiego.

Koptów w Egipcie można rozpoznać po tym że mają tatuaż w kształcie krzyża umieszczony na ręce.

W Polsce nabożeństwa koptyjskie są sporadycznie odprawiane w prawosławnej kaplicy Św. Trójcy w Warszawie, ul. Podwale 5.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]