Korek drogowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Korek na autostradzie spowodowany wypadkiem drogowym
Korek na autostradzie spowodowany wypadkiem drogowym
Commons in image icon.svg
Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
o korku drogowym
WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło korek w Wikisłowniku

Korek drogowy - czasowe zatrzymanie lub znaczne spowolnienie ruchu (zator) na drodze, które spowodowane jest najczęściej przez awarię, wypadek czy nadmierny ruch drogowy.

Korek powstaje, kiedy liczba pojazdów opuszczających odcinek drogi w określonym kierunku jest mniejsza od liczby pojazdów wjeżdżających na niego. Brak możliwości opuszczenia drogi przez pojazdy w przewidzianym czasie może być spowodowany niedrożnym skrzyżowaniem, ograniczeniem prędkości na odcinku lub liczby dostępnych pasów ruchu.

Wymiana informacji o korkach odbywa się między kierowcami za pomocą radia amatorskiego CB, informacji ogłaszanych przez rozgłośnie radiowe (w tym system TMC) oraz udostępnianych przez Internet w ramach aplikacji nawigacji samochodowych lub aplikacji mobilnych wykorzystujących GPS.

Korki w miastach[edytuj | edytuj kod]

Korki pojawiają się regularnie w większych miastach czy na najbardziej uczęszczanych odcinkach autostrad. Według badań najbardziej zakorkowanymi miastami na świecie są Nowy Jork, Szanghaj, São Paulo, Moskwa i Stambuł.

Raport Deloitte i Targeo.pl (2014) wskazał, że biorąc za kryterium czas i koszty, najbardziej narażeni na korki są kierowcy w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Straty finansowe spowodowane korkami w 7 największych miastach Polski są szacowane na 3,46 mld zł rocznie. Według raportu średni dzienny koszt na kierowcę spowodowany korkami w 2013 r. wynosił 11 złotych[1].

Najdłuższym zanotowanym korkiem na świecie był zator w São Paulo 10 czerwca 2009 roku. Sięgał on długości 293 kilometrów[2].

Znaki drogowe[edytuj | edytuj kod]

Znak drogowy A-33

Polskie prawo o ruchu drogowym obejmuje znak drogowy "A-33 - Zator drogowy", informujący o tworzeniu się zatorów. Znak ten zasadniczo powinien być wyświetlany, odsłaniany lub wystawiany jedynie wówczas, kiedy rzeczywiście dochodzi do zatoru drogowego, a zwłaszcza wówczas, kiedy ostrzeżenie o zbliżaniu się do zatoru daje szansę kierowcy na podjęcie decyzji o zjechaniu z drogi i zmianie trasy[potrzebne źródło]. Często jednak znak ten ustawiony jest "na stałe", niezależnie od rzeczywistej sytuacji drogowej, w miejscach szczególnie często tworzących się korków drogowych.

Przeciwdziałanie korkom[edytuj | edytuj kod]

Przeciwdziałanie korkom przejawia się przede wszystkim poprzez rozwój komunikacji publicznej, pieszej i rowerowej. Wiele miast zachodnich wprowadziło specjalne pasy ruchu dla autobusów (np. Berlin). W niektórych miastach (np. w Londynie czy Berlinie) wprowadza się opłaty za wjazd do centrum i "zielone strefy".

Przypisy

  1. Koszty stania w korkach spadły o 52 mln zł (pol.). Deloitte, 17 marca 2014. [dostęp 2014-03-17].
  2. tbe: Monstrualny korek drogowy o długości 293 kilometrów!. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 11 czerwca 2009. [dostęp 12 czerwca 2009].